Schools at Fidelity

Schools implementing PBIS with fidelity meet one or more of the following requirements:

  • 80% or higher on the Expectations Taught Subscale and the Overall Scale of the School-wide Evaluation Tool (SET)
  • 80% or higher on the Team Implementation Checklist (TIC)
  • 80% or higher on the implementation average on the Self-Assessment Survey (SAS)
  • 70% or higher on the Benchmarks of Quality (BOQ)

The Fidelity Tools used to determine which schools are implementing PBIS with fidelity can be found at http://www.pbisassessment.org/.

Beta: Fidelity School Listing

   

School Level

SWIS

string(77) "select * from cschool where active='1' and exemplar='1' order by school_name"
  • Alternative
  • Early Childhood
  • Elementary
  • High
  • Middle
  • Multilevel

List School By Alphabet: A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | ALL

School District Region Tier School Level Recognition Level
21st Century Prep Sch 21st Century Prep Sch Southeast Tier 2 Elementary ---
Abbotsford Middle/Sr Hi Abbotsford West Tier 2 High ---
Acad of Accelerated Learning Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Adams El Janesville South Tier 1 Elementary Merit
Adams-Friendship El Adams-Friendship Area South Tier 1 Elementary ---
Al Behrman El Baraboo South Tier 2 Elementary Merit
ALBA Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Alcott El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Aldrich Mid Beloit South Tier 1 Middle ---
Allen-Field El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Distinction
Alliance Sch of Milw Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
Altoona El Altoona West Tier 2 Elementary ---
Altoona Mid Altoona West Tier 2 Middle ---
Antigo Hi Antigo Unified North Tier 2 High Merit
Antigo Mid Antigo Unified North Tier 2 Middle Merit
Arcadia El Arcadia West Tier 2 Elementary ---
ASSATA Milwaukee Southeast Tier 1 High ---
Audubon Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Auer Avenue El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Augusta El Augusta West Tier 2 Elementary ---
Badger El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Badger Mid West Bend East Tier 2 Middle ---
Baird El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary Distinction
Bangor Mid/Hi Bangor West Tier 2 High ---
Bannach El Stevens Point Area Public South Tier 2 Elementary ---
Banner Prep Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
Banting El Waukesha Southeast Tier 2 Elementary ---
Baraboo Hi Baraboo South Tier 1 High ---
Barbee El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Barton El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Bayfield El Bayfield North Tier 1 Elementary ---
Bayfield Hi Bayfield North Tier 1 High Merit
Bayfield Mid Bayfield North Tier 1 Middle ---
Beaver Dam Hi Beaver Dam Unified East Tier 1 High ---
Beaver Dam Mid Beaver Dam Unified East Tier 2 Middle ---
Benjamin Franklin El&Early Lrn Menomonee Falls Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Benjamin Franklin Jr Stevens Point Area Public South Tier 2 Jr High ---
Berlin Mid Berlin Area East Tier 1 Middle Merit
Berry El Appleton Area East Tier 1 Elementary Merit
Bessie Allen Mid North Fond du Lac East Tier 1 Middle Merit
Bethesda El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary ---
Bethune Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Bird El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Distinction
Birnamwood El Wittenberg-Birnamwood North Tier 2 Elementary Merit
Black River Falls Mid Black River Falls West Tier 2 Middle ---
Blair El Waukesha Southeast Tier 2 Elementary Merit
Bowler Hi Bowler North Tier 1 High ---
Bradford Hi Kenosha Southeast Tier 1 High ---
Brener El Shawano North Tier 2 Elementary Distinction
Bristol El Bristol #1 South Tier 1 Elementary ---
Brooklyn El Oregon South Tier 1 Elementary ---
Brown Deer El Brown Deer Southeast Tier 2 Elementary ---
Brown Deer Mid/Hi Brown Deer Southeast Tier 2 High Distinction
Brown Street Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Bruce El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Bryant El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Burbank El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Merit
Burdick El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Butte des Morts El Menasha Joint East Tier 2 Elementary ---
Cambridge Hi Cambridge South Tier 1 High ---
Cameron El Cameron West Tier 1 Elementary ---
Canterbury El Greendale Southeast Tier 2 Elementary Merit
Capitol West Academy Capitol West Academy Southeast Tier 1 Elementary ---
Cardinal Heights Upper Mid Sun Prairie Area South Tier 3 Middle Distinction
Carollton El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Carson Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Case Hi Racine Unified Southeast Tier 1 High ---
Cass Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Cedar Grove-Belgium El Cedar Grove-Belgium Area East Tier 2 Elementary Merit
Cedar Grove-Belgium Mid Cedar Grove-Belgium Area East Tier 2 Middle Merit
Cedar Hills El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Central El Rhinelander North Tier 2 Elementary ---
Central Hi West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Central Hi La Crosse West Tier 2 High ---
Cesar Chavez El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Chegwin El Fond du Lac East Tier 3 Elementary Distinction
Chippewa Falls Hi Chippewa Falls Area Unified West Tier 2 High Merit
Chippewa Falls Mid Chippewa Falls Area Unified West Tier 2 Middle Distinction
Clarke Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Clay Lamberton El Berlin Area East Tier 1 Elementary Merit
Clayton El Neenah Joint East Tier 2 Elementary Merit
Clemens El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Clement Avenue El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Cleveland El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Merit
Clinton El Clinton Community South Tier 1 Elementary Distinction
Clinton Hi Clinton Community South Tier 2 High ---
Clintonville Mid Clintonville North Tier 2 Middle Merit
Clovis Grove El Menasha Joint East Tier 1 Elementary Distinction
Coleman El Coleman North Tier 1 Elementary ---
Columbus El Appleton Area East Tier 1 Elementary ---
Congress El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Distinction
Conrad Elvehjem Erly Lrng Ctr McFarland South Tier 1 Elementary ---
Converse El Beloit South Tier 1 Elementary ---
Coon Valley El Westby Area West Tier 1 Elementary Distinction
Cooper El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Cooper El Superior North Tier 2 Elementary ---
Cooper El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Cottage Grove El Monona Grove South Tier 1 Elementary ---
County Line El Germantown Southeast Tier 2 Elementary Merit
Crandon El Crandon North Tier 3 Elementary Distinction
Crandon Hi Crandon North Tier 2 High Distinction
Crandon Mid Crandon North Tier 2 Middle Distinction
Creekside El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Distinction
Crescent El Rhinelander North Tier 2 Elementary ---
Crestwood El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Crivitz El Crivitz North Tier 2 Elementary Distinction
Crivitz Mid Crivitz North Tier 2 Middle Merit
Cudahy Hi Cudahy Southeast Tier 2 High Merit
Cumberland El Whitefish Bay Southeast Tier 1 Elementary ---
Cunningham Intermediate Beloit South Tier 1 Elementary/Secondary ---
Curtin El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
D C Everest Jr D C Everest Area North Tier 2 Jr High ---
D C Everest Mid D C Everest Area North Tier 2 Middle ---
Danz El Green Bay Area Public East Tier 3 Elementary Distinction
Darien El Delavan-Darien South Tier 1 Elementary Distinction
Darlington El/Mid Darlington Community South Tier 1 Elementary ---
Davey El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
De Pere Mid De Pere East Tier 2 Middle ---
Decorah El West Bend East Tier 1 Elementary ---
Deerfield Elementary Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Delavan-Darien Hi Delavan-Darien South Tier 2 High Merit
Dickinson El De Pere East Tier 2 Elementary ---
Dodgeville El Dodgeville South Tier 2 Elementary ---
Dodgeville Mid Dodgeville South Tier 1 Middle Merit
Doerfler El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Donges Bay El Mequon-Thiensville Southeast Tier 2 Elementary ---
Doubek El East Troy Community South Tier 2 Elementary Distinction
Douglas El Watertown Unified South Tier 2 Elementary Merit
Downsville El Menomonie Area West Tier 1 Elementary Merit
Dr H B Tanner El Kaukauna Area East Tier 1 Elementary ---
Dunwiddie El Port Washington-Saukville Southeast Tier 1 Elementary Merit
E Cook El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Merit
Eagle Bluff El Onalaska West Tier 1 Elementary ---
Early Learning Ctr Mount Horeb Area South Tier 1 Elementary ---
East El Milton South Tier 2 Elementary ---
East El Baraboo South Tier 2 Elementary ---
East Hi Green Bay Area Public East Tier 1 High ---
East Hi Wausau North Tier 2 High ---
East Hi Wauwatosa Southeast Tier 2 High ---
East Troy Hi East Troy Community South Tier 2 High ---
East Troy Mid East Troy Community South Tier 2 Middle Merit
Eastside El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary ---
Edgewood El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Edison El Appleton Area East Tier 3 Elementary Distinction
Edison Mid Green Bay Area Public East Tier 2 Middle ---
Edward Bain Sch Creative Arts Kenosha Southeast Tier 2 Elementary Merit
Eighty-First Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Einstein Mid Appleton Area East Tier 1 Middle Distinction
Eisenhower El Green Bay Area Public East Tier 3 Elementary Merit
Eisenhower El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Eleva El Eleva-Strum West Tier 1 Elementary Merit
Eleva-Strum Hi Eleva-Strum West Tier 1 High ---
Elm Creative Arts El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Elm Lawn El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Elmore El Green Bay Area Public East Tier 1 Elementary ---
Emerson El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Emerson El La Crosse West Tier 2 Elementary ---
Engleburg El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
EnrichExcelAchieveLrngAcad Wausau North Tier 2 High ---
Ettrick El Galesville-Ettrick-Trempealeau West Tier 2 Elementary ---
Evans El Fond du Lac East Tier 3 Elementary Distinction
Evergreen El D C Everest Area North Tier 2 Elementary ---
Evergreen El Holmen West Tier 2 Elementary ---
Fair Park El West Bend East Tier 2 Elementary ---
Fairchild El Osseo-Fairchild West Tier 1 Elementary ---
Fairview El Pulaski Community East Tier 1 Elementary ---
Fairview El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Falk El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Fall Creek El Fall Creek West Tier 2 Elementary ---
Fall Creek Hi Fall Creek West Tier 1 High ---
Fall Creek Mid Fall Creek West Tier 1 Middle ---
Farnsworth Mid Sheboygan Area East Tier 2 Middle ---
Fennimore El Fennimore Community South Tier 1 Elementary ---
Ferber El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Fernwood Montessori Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Fifty-Third Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Flynn El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Forest Home El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Forest Park El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Forrest Street Early Lrng Ctr Black River Falls West Tier 2 Elementary ---
Fort Howard El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary Merit
Four Corners El Superior North Tier 2 Elementary ---
Foxview Intermediate De Pere East Tier 2 Middle ---
Frank El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Frank Lloyd Wright Intermed West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 3 Middle Distinction
Franklin El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Merit
Franklin El Appleton Area East Tier 3 Elementary Distinction
Franklin El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Merit
Franklin El Wausau North Tier 3 Elementary ---
Franklin El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Franklin El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Franklin Mid Janesville South Tier 2 Middle ---
Franklin Mid Green Bay Area Public East Tier 2 Middle ---
Fratney El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Fratt El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Friendship Learning El North Fond du Lac East Tier 1 Elementary Merit
G D Jones El Wausau North Tier 3 Elementary Merit
Gaenslen El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Galesville El Galesville-Ettrick-Trempealeau West Tier 2 Elementary ---
Garland El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Gaston El Beloit South Tier 2 Elementary ---
Gegan El Menasha Joint East Tier 2 Elementary Merit
Giese El Racine Unified Southeast Tier 2 Elementary ---
Gilmore Mid Racine Unified Southeast Tier 2 Middle Distinction
Glacier Creek Mid Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Middle ---
Glacier Edge El Verona Area South Tier 1 Elementary ---
Glenbrook El Pulaski Community East Tier 1 Elementary ---
Glendale El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Glidden El Chequamegon North Tier 1 Elementary ---
Gompers El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Goodland El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Goodrich El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Grant El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Grant El Wausau North Tier 3 Elementary Distinction
Grant El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Merit
Grant El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Grantosa Drive El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Grantsburg El Grantsburg West Tier 1 Elementary ---
Green Tree El West Bend East Tier 1 Elementary ---
Greenfield Bilingual Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Greenfield El Baldwin-Woodville Area West Tier 1 Elementary ---
Greenland El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Greenville El Hortonville Area East Tier 2 Elementary ---
Greenville Mid Hortonville Area East Tier 1 Middle ---
Grewenow El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Hackett El Beloit South Tier 1 Elementary Distinction
Hadfield El Waukesha Southeast Tier 2 Elementary ---
Haen El Kaukauna Area East Tier 2 Elementary ---
Hales Corners El Whitnall Southeast Tier 1 Elementary Merit
Halmstad El Chippewa Falls Area Unified West Tier 3 Elementary Distinction
Hamilton Early Learning Ctr La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Hamilton Hi Milwaukee Southeast Tier 3 High Merit
Harmony El Milton South Tier 2 Elementary ---
Harrison El Janesville South Tier 2 Elementary Merit
Hartford Avenue El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Distinction
Harvey El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Hatley El D C Everest Area North Tier 2 Elementary ---
Haugen El Rice Lake Area West Tier 1 Elementary ---
Hawley Environmental Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Hawthorn Hills El Wausau North Tier 3 Elementary ---
Hayes Bilingual Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Heritage El De Pere East Tier 2 Elementary ---
Hewitt-Texas El Wausau North Tier 2 Elementary Merit
Hi-Mount El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Highlands El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Hillcrest El Chippewa Falls Area Unified West Tier 2 Elementary Merit
Hillcrest El Pulaski Community East Tier 1 Elementary Merit
Hillcrest Primary Sch Shawano North Tier 1 Elementary Distinction
Hillcrest Sch Kenosha Southeast Tier 1 High Merit
Hilltop El Rice Lake Area West Tier 1 Elementary ---
Holmen Hi Holmen West Tier 1 High ---
Holmen Mid Holmen West Tier 1 Middle Merit
Holmes El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Honey Creek El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Hoover El Neenah Joint East Tier 2 Elementary Merit
Hoover El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Hopkins Lloyd Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Horace Mann El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Horace Mann Mid Sheboygan Area East Tier 2 Middle ---
Horace Mann Mid Wausau North Tier 2 Middle ---
Horicon Hi Horicon East Tier 2 High ---
Horizon El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Distinction
Horizons El Appleton Area East Tier 3 Elementary Distinction
Horning Mid Waukesha Southeast Tier 1 Middle Distinction
Hortonville El Hortonville Area East Tier 2 Elementary ---
Hortonville Hi Hortonville Area East Tier 1 High ---
Hortonville Mid Hortonville Area East Tier 2 Middle ---
Houdini El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Houlton El Hudson West Tier 1 Elementary ---
Howe El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary Merit
Howe El Wisconsin Rapids South Tier 1 Elementary ---
Hudson Mid Hudson West Tier 1 Middle ---
Hudson Prairie El Hudson West Tier 1 Elementary ---
Humboldt Park El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Huntley El Appleton Area East Tier 2 Elementary ---
IDEAL Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Independence El Independence West Tier 2 Elementary ---
Indian Mound Mid McFarland South Tier 2 Middle ---
Indian Trail HS & Acad Kenosha Southeast Tier 2 High Distinction
Irving El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Merit
Ixonia El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Jack Young Mid Baraboo South Tier 2 Middle Merit
Jackson El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary ---
Jackson El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Jackson El West Bend East Tier 1 Elementary ---
Jackson El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Merit
Jackson El Elkhorn Area South Tier 2 Elementary ---
Jackson El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
James Madison El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
James Williams Mid Rhinelander North Tier 1 Middle ---
Janes El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Janssen El Kimberly Area East Tier 2 Elementary Merit
Jefferson El Appleton Area East Tier 3 Elementary ---
Jefferson El Sheboygan Area East Tier 3 Elementary Distinction
Jefferson El Menasha Joint East Tier 2 Elementary ---
Jefferson El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Jefferson El Janesville South Tier 1 Elementary ---
Jefferson El Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Jefferson El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Merit
Jefferson El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Jefferson El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Jefferson Lighthouse El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Jerstad-Agerholm El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Jerstad-Agerholm Mid Racine Unified Southeast Tier 2 Middle ---
Jim Falls El Chippewa Falls Area Unified West Tier 2 Elementary Merit
John Marshall El Wausau North Tier 2 Elementary Distinction
John Muir Mid Wausau North Tier 2 Middle ---
Johnson Creek Mid & Hi Johnson Creek South Tier 1 High ---
Johnston El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Jones El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Merit
Julian Thomas El Racine Unified Southeast Tier 2 Elementary ---
Kagel El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Keller El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary Merit
Kennedy El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary Merit
Kennedy El Janesville South Tier 2 Elementary Merit
Kennedy El Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Kennedy El Grafton Southeast Tier 1 Elementary ---
Kennedy Mid Germantown Southeast Tier 2 Middle Merit
Kewaskum El Kewaskum East Tier 2 Elementary Merit
Kewaunee El Kewaunee East Tier 2 Elementary Distinction
Kewaunee Mid Kewaunee East Tier 2 Middle Merit
Kilbourn El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
King El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary ---
King International Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary Merit
King Jr El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Kluge El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Knapp El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Knapp El Menomonie Area West Tier 1 Elementary ---
Kohler El Kohler East Tier 2 Elementary Merit
Kosciuszko El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Merit
Kromrey Mid Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Middle ---
La Causa Charter Sch Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Distinction
La Grange El Tomah Area West Tier 2 Elementary ---
LaFollette El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Lake Shore Mid Mequon-Thiensville Southeast Tier 1 Middle ---
Lake Superior El Superior North Tier 2 Elementary ---
Lake View El Madison Metropolitan South Tier 2 Elementary ---
Lakeshore El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary Distinction
Lakeshore El Fond du Lac East Tier 1 Elementary Distinction
Lakeside Green Meadow El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Distinction
Lakeview El Neenah Joint East Tier 1 Elementary Merit
Lancaster El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Langlade El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary ---
Lannoye El Pulaski Community East Tier 1 Elementary Merit
Lapham El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Lawrence-Lawson El Sparta Area West Tier 2 Elementary Merit
Lemonweir El Tomah Area West Tier 3 Elementary Distinction
Lincoln Avenue El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Lincoln El Appleton Area East Tier 3 Elementary Distinction
Lincoln El Watertown Unified South Tier 2 Elementary ---
Lincoln El Beaver Dam Unified East Tier 1 Elementary ---
Lincoln El Wausau North Tier 2 Elementary Merit
Lincoln El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Lincoln El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Lincoln Intermediate West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Middle Merit
Lincoln Mid Milwaukee Southeast Tier 3 Middle Merit
Lincoln Mid Kenosha Southeast Tier 1 Middle Merit
Lincoln-Erdman El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Lindbergh El Madison Metropolitan South Tier 2 Elementary ---
Lineville Intermediate Howard-Suamico East Tier 1 Elementary ---
Locust Lane El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary Merit
Lodi Hi Lodi South Tier 1 High ---
Logan Hi La Crosse West Tier 1 High Merit
Longfellow El Sheboygan Area East Tier 3 Elementary Distinction
Longfellow El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Longfellow El Clintonville North Tier 2 Elementary Merit
Longfellow El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Longfellow El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Longfellow Mid La Crosse West Tier 1 Middle Distinction
Lowell El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Lowell El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary ---
Luck El Luck West Tier 1 Elementary ---
Luck Hi Luck West Tier 1 High ---
Luxemburg-Casco Mid Luxemburg-Casco East Tier 1 Middle ---
MacArthur El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary ---
MacArthur El Germantown Southeast Tier 2 Elementary Merit
Madison El Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Madison El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Madison El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Madison Mid Appleton Area East Tier 1 Middle Distinction
Magee El Kettle Moraine Southeast Tier 2 Elementary ---
Maine El Wausau North Tier 2 Elementary Merit
Manitoba El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Manz El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Maple Tree El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Mapleview Intermediate Kimberly Area East Tier 2 Elementary ---
Maplewood El Sparta Area West Tier 2 Elementary ---
Maplewood Mid Menasha Joint East Tier 2 Middle Merit
Marcy El Hamilton Southeast Tier 2 Elementary ---
Marinette Mid Marinette North Tier 2 Middle ---
Marion El Marion North Tier 1 Elementary ---
Marshall Mid Janesville South Tier 2 Middle ---
Martin El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary ---
Maryland Montessori Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
McDill El Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
McFarland Primary McFarland South Tier 2 Elementary ---
McKinley El Appleton Area East Tier 3 Elementary Distinction
McKinley El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Merit
McKinley El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
McLane El West Bend East Tier 1 Elementary ---
McNeel Intermediate Beloit South Tier 2 Middle Distinction
Meadow View El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Merit
Meadow View Primary Waupun East Tier 1 Elementary ---
Meadowbrook El Howard-Suamico East Tier 2 Elementary ---
Meadowview El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary Merit
Meadowview El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Medford El Medford Area Public West Tier 2 Elementary Distinction
Memorial Hi Eau Claire Area West Tier 1 High ---
Menominee Indian Hi Menominee Indian North Tier 2 High Merit
Menominee Indian Mid Menominee Indian North Tier 1 Middle Merit
Menomonee Falls Hi Menomonee Falls Southeast Tier 3 High ---
Menomonie Mid Menomonie Area West Tier 1 Middle ---
Merrill El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Merit
Merrill El Beloit South Tier 2 Elementary Merit
Merrill Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle Merit
Merryman El Marinette North Tier 1 Elementary ---
Metcalfe El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Mill Valley El Muskego-Norway Southeast Tier 2 Elementary ---
Miller El Tomah Area West Tier 2 Elementary Merit
Milton Hi Milton South Tier 1 High ---
Milton Mid Milton South Tier 2 Middle ---
Milw Acad of Chinese Lang Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary ---
Milw French Immersion Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Milw German Immersion Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Milw Hi Sch of the Arts Milwaukee Southeast Tier 3 High Merit
Milw Parkside Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Milw Sch of Languages Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary Merit
Milw Spanish Immersion Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Merit
Milwaukee Academy of Science (grades K-5) Milwaukee Academy of Science Southeast Tier 1 Elementary ---
Minocqua El Minocqua J1 North Tier 2 Elementary ---
Mishicot Mid Mishicot East Tier 2 Middle Merit
Mitchell El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Merit
Mitchell El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Mitchell El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Mitchell El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Mondovi El Mondovi West Tier 2 Elementary ---
Mondovi Mid Mondovi West Tier 2 Middle ---
Montessori Charter Sch Eau Claire Area West Tier 1 Elementary ---
Monticello El Monticello South Tier 1 Elementary ---
Morse Marshall Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary Distinction
Mount Horeb Intermediate Mount Horeb Area South Tier 1 Elementary Merit
Mount Horeb Primary Ctr Mount Horeb Area South Tier 1 Elementary ---
Mountain Bay El D C Everest Area North Tier 2 Elementary ---
Muir El Portage Community South Tier 2 Elementary Merit
Mukwonago Hi Mukwonago Southeast Tier 2 High ---
Nathan Hale Hi West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 High Distinction
Neeskara El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Netherwood Knoll El Oregon South Tier 1 Elementary ---
New Auburn El New Auburn West Tier 2 Elementary ---
New Auburn Jr-Sr Hi New Auburn West Tier 2 High ---
New Glarus El New Glarus South Tier 2 Elementary ---
New Glarus Hi New Glarus South Tier 2 High Merit
New Sch for Comm Serv Milwaukee Southeast Tier 1 High Merit
Nicolet El Green Bay Area Public East Tier 1 Elementary ---
Nicolet El Menasha Joint East Tier 2 Elementary Distinction
Nicolet Hi Nicolet UHS Southeast Tier 1 High ---
Ninety-Fifth Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
North Crawford El North Crawford South Tier 1 Elementary ---
North Division Hi Milwaukee Southeast Tier 3 High Merit
North El Antigo Unified North Tier 2 Elementary Merit
North Freedom El Baraboo South Tier 2 Elementary ---
North Hi Oshkosh Area East Tier 1 High Merit
North Hi Sheboygan Area East Tier 1 High ---
North Hi Eau Claire Area West Tier 1 High ---
North Mid Menomonee Falls Southeast Tier 3 Middle Distinction
North Park El Racine Unified Southeast Tier 2 Elementary Merit
Northern Lights El Superior North Tier 2 Elementary ---
Northside El Monroe South Tier 1 Elementary ---
Northside El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Northside El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Distinction
Northside El La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Northside Intermediate Milton South Tier 2 Elementary ---
Northstar Mid Eau Claire Area West Tier 2 Middle ---
Northwoods Community El Rhinelander North Tier 1 Elementary ---
Northwoods El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
NOVA Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary/Secondary ---
Nuestro Mundo Madison Metropolitan South Tier 2 Elementary ---
O Brown El Racine Unified Southeast Tier 2 Elementary Merit
Oak Creek East Mid Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Middle ---
Oak Creek Hi Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 High Distinction
Oak Creek West Mid Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Middle ---
Oaklawn El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Onalaska Mid Onalaska West Tier 1 Middle ---
Oregon Mid Oregon South Tier 1 Middle ---
Osceola El Osceola West Tier 2 Elementary ---
Osceola Intermediate Osceola West Tier 2 Elementary ---
Osceola Mid Osceola West Tier 2 Middle ---
Osseo El Osseo-Fairchild West Tier 2 Elementary ---
Pardeeville El Pardeeville Area South Tier 1 Elementary ---
Park El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Park Lawn El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Park View El Cudahy Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Park View Mid Mukwonago Southeast Tier 2 Middle Merit
Parkside El Fond du Lac East Tier 3 Elementary Merit
Parkview El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Merit
Parkview El Mayville East Tier 2 Elementary ---
Parkview El Cedarburg Southeast Tier 1 Elementary ---
Parkview El Chippewa Falls Area Unified West Tier 2 Elementary Merit
Parkview El Parkview South Tier 2 Elementary Merit
Patrick Marsh Mid Sun Prairie Area South Tier 3 Middle Merit
Pelican El Rhinelander North Tier 2 Elementary ---
Pembine Hi Beecher-Dunbar-Pembine North Tier 1 High ---
Pershing El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Pertzsch El Onalaska West Tier 1 Elementary ---
Phillips El Phillips North Tier 2 Elementary ---
Phillips Hi Phillips North Tier 1 High ---
Phoenix Mid Delavan-Darien South Tier 1 Middle Merit
Pierce El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Pigeon River El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Pioneer El Ashwaubenon East Tier 2 Elementary Merit
Pleasant View El Wild Rose South Tier 2 Elementary ---
Pleasant View El Antigo Unified North Tier 2 Elementary ---
Plover-Whiting El Stevens Point Area Public South Tier 2 Elementary ---
Portage Hi Portage Community South Tier 1 High ---
Powers El Beloit Turner South Tier 2 Elementary Merit
Prairie Lane El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Prairie Phoenix Acad Sun Prairie Area South Tier 1 Elementary/Secondary Distinction
Prairie View El Beaver Dam Unified East Tier 1 Elementary Distinction
Prairie View El East Troy Community South Tier 2 Elementary Distinction
Prairie View El Oregon South Tier 1 Elementary ---
Prairie View El Holmen West Tier 1 Elementary ---
Prairie View Mid Sun Prairie Area South Tier 3 Middle Distinction
Pratt El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Project Stay Milwaukee Southeast Tier 1 High ---
Putnam Heights El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Quinney El Kaukauna Area East Tier 2 Elementary ---
Randall Consolidated School Randall J1 South Tier 1 Elementary ---
Read El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Reagan Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Distinction
Red Smith K-8 Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary ---
Rib Mountain El Wausau North Tier 3 Elementary Merit
Richards El Whitefish Bay Southeast Tier 1 Elementary ---
Richmond El Appleton Area East Tier 1 Elementary Merit
Ridgeway El Dodgeville South Tier 2 Elementary Merit
River Bluff Mid Stoughton Area South Tier 2 Middle ---
River Heights El Menomonie Area West Tier 2 Elementary ---
River Trail El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary ---
Riverside El Fond du Lac East Tier 3 Elementary Distinction
Riverside El Menomonee Falls Southeast Tier 3 Elementary Distinction
Riverside Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Riverview El Wausau North Tier 3 Elementary Distinction
Robbins El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary Merit
Roberts El Fond du Lac East Tier 1 Elementary Distinction
Robinson El Beloit South Tier 2 Elementary ---
Rock El Hudson West Tier 1 Elementary ---
Rock River Intermediate Waupun East Tier 2 Elementary ---
Rockfield El Germantown Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Rogers Street Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Rome Corners Intermediate Oregon South Tier 1 Middle ---
Roosevelt El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Merit
Roosevelt El Janesville South Tier 2 Elementary Distinction
Roosevelt El Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Roosevelt El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Roosevelt El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary Merit
Roosevelt El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Roosevelt El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Roosevelt Mid Milwaukee Southeast Tier 3 Middle Distinction
Rosenow El Fond du Lac East Tier 1 Elementary Merit
Rothschild El D C Everest Area North Tier 2 Elementary ---
Royal Oaks El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Distinction
Rusch El Portage Community South Tier 2 Elementary ---
Sabish Middle Fond du Lac East Tier 3 Middle Merit
Saint Francis Hi Saint Francis Southeast Tier 1 High Merit
Sand Lake El Holmen West Tier 2 Elementary ---
Sauk Trail El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Sawyer El Sturgeon Bay East Tier 2 Elementary Merit
Schultz El Mishicot East Tier 2 Elementary Merit
Seymour Mid Seymour Community East Tier 1 Middle Merit
Shady Lane El Menomonee Falls Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Shalom Hi Milwaukee Southeast Tier 1 High Merit
Shawano Community Mid Shawano North Tier 2 Middle ---
Shell Lake El (3-6) Shell Lake West Tier 1 Elementary ---
Shepard Hills El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Sheridan El Sheboygan Area East Tier 3 Elementary Merit
Sherman El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Sherman El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Shorewood Hills El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Shorewood Intermediate Shorewood Southeast Tier 1 Middle ---
Siefert El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Silverbrook Intermediate West Bend East Tier 1 Elementary ---
Somers El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Merit
South Hi Sheboygan Area East Tier 2 High Merit
South Mid Eau Claire Area West Tier 2 Middle ---
South Mountain El Wausau North Tier 2 Elementary Distinction
South Park Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle Distinction
Southeastern Milwaukee Southeast Tier 1 Middle ---
Southern Bluffs El La Crosse West Tier 2 Elementary ---
Southport El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Southside El Sparta Area West Tier 2 Elementary ---
Southview El Chippewa Falls Area Unified West Tier 2 Elementary Distinction
Sparta Hi Sparta Area West Tier 1 High ---
Sparta Meadowview Intermed Sparta Area West Tier 2 Middle ---
Sparta Meadowview Mid Sparta Area West Tier 2 Middle ---
Spence El La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Spring Valley El Antigo Unified North Tier 1 Elementary ---
Stanley El Stanley-Boyd Area West Tier 1 Elementary ---
Stanley-Boyd Mid Stanley-Boyd Area West Tier 2 Middle ---
Starbuck Mid Racine Unified Southeast Tier 1 Middle ---
Starms Early Childhood Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Steffen Mid Mequon-Thiensville Southeast Tier 1 Middle ---
Stephen Foster El Charter Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Stetsonville El Medford Area Public West Tier 2 Elementary ---
Stettin El Wausau North Tier 2 Elementary Distinction
Stevens Point Area Senior Hi Stevens Point Area Public South Tier 2 High ---
Stillson El Chippewa Falls Area Unified West Tier 2 Elementary Distinction
Stocker El Kenosha Southeast Tier 2 Elementary ---
Stormonth El Fox Point J2 Southeast Tier 1 Elementary ---
Stoughton Hi Stoughton Area South Tier 1 High ---
Strange El Kenosha Southeast Tier 2 Elementary ---
Strum El Eleva-Strum West Tier 1 Elementary Merit
Stuart El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Sugar Creek El Verona Area South Tier 2 Elementary Distinction
Sullivan El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary ---
Summit El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Summit Environmental Sch La Crosse West Tier 2 Elementary ---
Sun Prairie Hi Sun Prairie Area South Tier 3 High Merit
Sunnyside El Pulaski Community East Tier 1 Elementary Merit
Sunrise El Sturgeon Bay East Tier 2 Elementary Merit
Sunset El Sturgeon Bay East Tier 1 Elementary Merit
Sunset Ridge El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Superior Hi Superior North Tier 2 High ---
Superior Mid Superior North Tier 2 Middle ---
Tank El Green Bay Area Public East Tier 2 Elementary Merit
Taylor Prairie El Monona Grove South Tier 1 Elementary ---
The REAL School Racine Unified Southeast Tier 1 High ---
Theisen Middle Fond du Lac East Tier 1 Middle Merit
Thomas Jefferson El Wausau North Tier 3 Elementary Merit
Thoreau El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Thoreau El Madison Metropolitan South Tier 2 Elementary Distinction
Thorson El Cedarburg Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Thurston Woods El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Tibbets El Elkhorn Area South Tier 1 Elementary ---
Tiffany Creek El Boyceville Community West Tier 1 Elementary ---
Tipler Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle ---
Todd El Beloit South Tier 2 Elementary Merit
Tomah Hi Tomah Area West Tier 2 High Merit
Tomah Mid Tomah Area West Tier 2 Middle ---
Tomahawk El Tomahawk North Tier 2 Elementary Distinction
Tomahawk Hi Tomahawk North Tier 1 High ---
Tomahawk Mid Tomahawk North Tier 1 Middle Merit
Townsend Street El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Merit
Townview El Beloit Turner South Tier 1 Elementary Merit
Traeger El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Traeger Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle ---
Transition Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Trempealeau El Galesville-Ettrick-Trempealeau West Tier 2 Elementary ---
Tremper Hi Kenosha Southeast Tier 2 High Merit
Trowbridge Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Tullar El Neenah Joint East Tier 1 Elementary ---
Turner Hi Beloit Turner South Tier 1 High ---
Turner Mid Beloit Turner South Tier 1 Middle ---
Turtle Creek El Delavan-Darien South Tier 1 Elementary Merit
Underwood El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary Merit
Unity El Unity West Tier 1 Elementary ---
Unity Hi Unity West Tier 1 High ---
Unity Mid Unity West Tier 1 Middle ---
Urban Mid Sheboygan Area East Tier 1 Middle Merit
Valley View El Ashwaubenon East Tier 2 Elementary Distinction
Valley View El Menomonee Falls Southeast Tier 3 Elementary Distinction
Van Brunt El Horicon East Tier 2 Elementary Distinction
Van Buren El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Victory El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Vieau El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Viking El Holmen West Tier 1 Elementary ---
Wabeno El Wabeno Area North Tier 2 Elementary Distinction
Wabeno Hi Wabeno Area North Tier 2 High Distinction
Wadewitz El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Wakanda El Menomonie Area West Tier 2 Elementary ---
Wales El Kettle Moraine Southeast Tier 1 Elementary ---
Walker El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Washington El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Washington El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Merit
Washington El Stevens Point Area Public South Tier 2 Elementary ---
Washington El Washington-Caldwell South Tier 1 Elementary ---
Washington El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Washington Mid Green Bay Area Public East Tier 2 Middle ---
Washington Mid Kenosha Southeast Tier 1 Middle Distinction
Waterford Hi Waterford UHS South Tier 2 High ---
Waters El Fond du Lac East Tier 3 Elementary Distinction
Waubesa Intermediate McFarland South Tier 2 Elementary ---
Waunakee Heritage El Waunakee Community South Tier 2 Elementary ---
Waupaca Learning Center El Waupaca South Tier 3 Elementary Distinction
Waupaca Mid Waupaca South Tier 1 Middle Distinction
Wausau EGL Acad Wausau North Tier 1 High ---
WausauAreaMontessoriCharter Wausau North Tier 1 Elementary ---
Webster Mid Cedarburg Southeast Tier 1 Middle Distinction
Webster Stanley El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Distinction
Webster Stanley Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle Merit
Wedgewood Park Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Middle Distinction
West Allis-West Milw Lrng Ctr West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 3 High Merit
West El Antigo Unified North Tier 2 Elementary Merit
West El Jefferson South Tier 1 Elementary ---
West El Milton South Tier 2 Elementary ---
West El-KG Ctr Baraboo South Tier 2 Elementary ---
West Hi Appleton Area East Tier 1 High Distinction
West Hi Wausau North Tier 2 High ---
West Middleton El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
West Salem El West Salem West Tier 1 Elementary ---
West Side El Elkhorn Area South Tier 2 Elementary ---
Westby El Westby Area West Tier 1 Elementary Merit
Westby Mid Westby Area West Tier 1 Middle ---
Westlawn El Cedarburg Southeast Tier 1 Elementary Merit
WestMilwaukeeIntermediate West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Middle Merit
Weston El D C Everest Area North Tier 2 Elementary ---
Westside Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Westside El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Distinction
Whitefish Bay Mid Whitefish Bay Southeast Tier 1 Middle ---
Whitehorse Mid Madison Metropolitan South Tier 1 Middle ---
Whitman El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Merit
Whitman Mid Wauwatosa Southeast Tier 1 Middle ---
Whittier El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Whittier El Kenosha Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Wild Rose El Wild Rose South Tier 2 Elementary ---
Wild Rose Hi Wild Rose South Tier 2 High ---
Wilder El Green Bay Area Public East Tier 1 Elementary ---
Willow River El Hudson West Tier 1 Elementary ---
Willson El Baraboo South Tier 2 Elementary Merit
Wilson El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Wilson El Beaver Dam Unified East Tier 1 Elementary ---
Wilson El Neenah Joint East Tier 1 Elementary Merit
Wilson El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary ---
Wilson El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Merit
Wilson El Mequon-Thiensville Southeast Tier 2 Elementary ---
Wilson El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Distinction
Wilson Mid Appleton Area East Tier 1 Middle Distinction
Winnequah Sch Monona Grove South Tier 1 Elementary Merit
Wittenberg El Wittenberg-Birnamwood North Tier 2 Elementary Merit
Wittenberg-Birnamwood Hi Wittenberg-Birnamwood North Tier 2 High Merit
Woodland Sch Kimberly Area East Tier 1 Elementary ---
Woodridge El Portage Community South Tier 2 Elementary Merit
Woodside El Hamilton Southeast Tier 2 Elementary ---
Woodview El Grafton Southeast Tier 1 Elementary ---
Woodworth Mid Fond du Lac East Tier 3 Middle Distinction
Zablocki El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit