Schools at Fidelity

Schools implementing PBIS with fidelity meet one or more of the following requirements:

  • 80% or higher on the Expectations Taught Subscale and the Overall Scale of the School-wide Evaluation Tool (SET)
  • 80% or higher on the Team Implementation Checklist (TIC)
  • 80% or higher on the School-wide System score on the Self-Assessment Survey (SAS)
  • 70% or higher on the Benchmarks of Quality (BOQ)

The Fidelity Tools used to determine which schools are implementing PBIS with fidelity can be found at http://www.pbisassessment.org/.

Beta: Fidelity School Listing

   

School Level

SWIS

string(77) "select * from cschool where active='1' and exemplar='1' order by school_name"
  • Alternative
  • Early Childhood
  • Elementary
  • High
  • Middle
  • Multilevel

List School By Alphabet: A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | ALL

School District Region Tier School Level Recognition Level
21st Century Prep Sch 21st Century Prep Sch Southeast Tier 1 Elementary ---
Acad of Accelerated Learning Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Adams El Janesville South Tier 1 Elementary ---
Al Behrman El Baraboo South Tier 2 Elementary Merit
ALBA Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Alcott El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Allen-Field El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Distinction
Alliance Sch of Milw Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
Almond El Almond-Bancroft South Tier 1 Elementary ---
Altoona Mid Altoona West Tier 2 Middle ---
Amy Belle El Germantown Southeast Tier 2 Elementary ---
Antigo Mid Antigo North Tier 1 Middle ---
Arcadia El Arcadia West Tier 2 Elementary ---
Arrowhead Hi Arrowhead UHS Southeast Tier 1 High ---
Ashland Mid Ashland North Tier 2 Middle ---
Audubon Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Audubon Mid Milwaukee Southeast Tier 2 Middle ---
Auer Avenue El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Augusta El Augusta West Tier 2 Elementary ---
Augusta Mid Augusta West Tier 1 Middle ---
Badger El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Badger Mid West Bend East Tier 2 Middle ---
Baird El Green Bay Area East Tier 2 Elementary Merit
Bangor Mid/Hi Bangor West Tier 1 High ---
Bannach El Stevens Point Area Public South Tier 2 Elementary ---
Banner Prep Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
Banting El Waukesha Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Baraboo Hi Baraboo South Tier 1 High Merit
Barbee El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Barton El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Bay View Mid and Hi Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
Bayfield El Bayfield North Tier 1 Elementary Merit
Bayfield Hi Bayfield North Tier 1 High Distinction
Bayfield Mid Bayfield North Tier 1 Middle Distinction
Beaver Dam Mid Beaver Dam East Tier 1 Middle ---
Belleville Hi Belleville South Tier 1 High ---
Benjamin Franklin El&Early Lrn Menomonee Falls Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Benjamin Franklin Jr Stevens Point Area Public South Tier 2 Jr High ---
Berry El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Bessie Allen Mid North Fond du Lac East Tier 1 Middle ---
Bethesda El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary ---
Bethune Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Bird El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Merit
Birnamwood El Wittenberg-Birnamwood North Tier 1 Elementary ---
Black River Falls Mid Black River Falls West Tier 1 Middle ---
Blair El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary Merit
Bloomer El Bloomer West Tier 1 Elementary ---
Bowler El Bowler North Tier 2 Elementary ---
Bowler Hi Bowler North Tier 1 High ---
Bradford Hi Kenosha Southeast Tier 1 High Merit
Bradley Tech Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High ---
Brener El Shawano North Tier 2 Elementary Distinction
Bristol El Bristol #1 South Tier 1 Elementary ---
Brooklyn El Oregon South Tier 1 Elementary ---
Brown Deer El Brown Deer Southeast Tier 2 Elementary ---
Brown Deer Mid/Hi Brown Deer Southeast Tier 2 High Merit
Brown Street Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Browning El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Bruce El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Bryant El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Burbank El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Merit
Burdick El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Butte des Morts El Menasha Joint East Tier 1 Elementary ---
Cambridge El Cambridge South Tier 1 Elementary ---
Canterbury El Greendale Southeast Tier 1 Elementary ---
Capitol West Academy Capitol West Academy Southeast Tier 1 Elementary ---
Cardinal Heights Upper Mid Sun Prairie Area South Tier 3 Middle Distinction
Carollton El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Carson Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Case Hi Racine Unified Southeast Tier 1 High Merit
Cass Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Cedar Grove-Belgium El Cedar Grove-Belgium Area East Tier 2 Elementary Merit
Cedar Grove-Belgium Mid Cedar Grove-Belgium Area East Tier 2 Middle Merit
Cedar Hills El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Central El Rhinelander North Tier 2 Elementary ---
Central Hi West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Central Hi La Crosse West Tier 1 High ---
Cesar Chavez El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Chegwin El Fond du Lac East Tier 3 Elementary Merit
Chetek-Weyerhaeuser Roselawn Chetek-Weyerhaeuser West Tier 2 Elementary Distinction
Chippewa Falls Hi Chippewa Falls Area West Tier 2 High ---
Chippewa Falls Mid Chippewa Falls Area West Tier 2 Middle Distinction
Chippewa Valley Montessori Charter School Eau Claire Area West Tier n/a Elementary ---
Clarke Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Clay Lamberton El Berlin Area East Tier 1 Elementary ---
Clayton El Neenah Joint East Tier 2 Elementary ---
Clemens El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Clement Avenue El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Cleveland El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary ---
Clinton El Clinton Community South Tier 1 Elementary ---
Clintonville Mid Clintonville North Tier 2 Middle ---
Clovis Grove El Menasha Joint East Tier 1 Elementary Merit
Coleman El Coleman North Tier 1 Elementary ---
Columbus El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Columbus El Columbus South Tier 1 Elementary ---
Community High Sch Milwaukee Southeast Tier 1 High ---
Congress El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Merit
Coon Valley El Westby Area West Tier 1 Elementary ---
Cooper El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Cooper El Superior North Tier 2 Elementary ---
Cooper El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Merit
Cormier Sch and Early Lrn Ctr Ashwaubenon East Tier 2 Elementary ---
Cottage Grove El Monona Grove South Tier 1 Elementary ---
County Line El Germantown Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Craig Montessori Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Crandon El Crandon North Tier 2 Elementary Distinction
Crandon Hi Crandon North Tier 2 High Distinction
Crandon Mid Crandon North Tier 2 Middle Distinction
Creekside El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Distinction
Crescent El Rhinelander North Tier 2 Elementary ---
Crivitz El Crivitz North Tier 2 Elementary Merit
Cudahy Hi Cudahy Southeast Tier 1 High Merit
Cudahy Mid Cudahy Southeast Tier 2 Middle ---
Cunningham El Beloit South Tier 1 Elementary ---
Curtin El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Cushing El Kettle Moraine Southeast Tier 2 Elementary ---
D C Everest Middle D C Everest Area North Tier 2 Middle ---
Danz El Green Bay Area East Tier 3 Elementary Distinction
Darien El Delavan-Darien South Tier 1 Elementary ---
Darlington El/Mid Darlington Community South Tier 1 Elementary ---
Davey El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
De Pere Mid De Pere East Tier 2 Middle ---
Decorah El West Bend East Tier 1 Elementary ---
Deerfield Elementary Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Delavan-Darien Hi Delavan-Darien South Tier 2 High ---
DeLong Mid Eau Claire Area West Tier 2 Middle ---
Dodgeville El Dodgeville South Tier 2 Elementary Distinction
Dodgeville Hi Dodgeville South Tier 1 High ---
Dodgeville Mid Dodgeville South Tier 1 Middle Merit
Doerfler El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Donges Bay El Mequon-Thiensville Southeast Tier 1 Elementary ---
Doubek El East Troy Community South Tier 2 Elementary Distinction
Douglas El Watertown Unified South Tier 2 Elementary ---
Dousman El Kettle Moraine Southeast Tier 2 Elementary ---
Dunwiddie El Port Washington-Saukville Southeast Tier 1 Elementary ---
E Cook El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Early Learning Ctr Mount Horeb Area South Tier 1 Elementary ---
East El Milton South Tier 2 Elementary ---
East El Antigo North Tier 1 Elementary ---
East El Baraboo South Tier 2 Elementary ---
East Hi Wausau North Tier 1 High ---
East Hi Wauwatosa Southeast Tier 2 High ---
East Troy Hi East Troy Community South Tier 2 High Merit
East Troy Mid East Troy Community South Tier 2 Middle Merit
Eastside El Sun Prairie Area South Tier 1 Elementary Merit
Edgerton Community El Edgerton South Tier 1 Elementary ---
Edgewood El Greenfield Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Edgewood El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Edison El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Edison Mid Green Bay Area East Tier 2 Middle ---
Edward Bain Sch of Lang and Art Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Merit
Eighty-First Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Einstein Mid Appleton Area East Tier 1 Middle Distinction
Eisenhower El Green Bay Area East Tier 3 Elementary ---
Eisenhower El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Eleva El Eleva-Strum West Tier 1 Elementary ---
Eleva-Strum Hi (Central) Eleva-Strum West Tier 1 High ---
Elm Creative Arts El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Elm Dale El Greenfield Southeast Tier 2 Elementary ---
Elm Lawn El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Elmore El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Elvehjem El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Emerson El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Emerson El La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Engleburg El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
EnrichExcelAchieveLrngAcad Wausau North Tier 2 High ---
Ettrick El Galesville-Ettrick-Trempealeau West Tier 2 Elementary ---
Evans El Fond du Lac East Tier 2 Elementary Merit
Evergreen El Holmen West Tier 1 Elementary ---
Fair Park El West Bend East Tier 1 Elementary ---
Fairchild El Osseo-Fairchild West Tier 1 Elementary ---
Fairview El Pulaski Community East Tier 1 Elementary ---
Fairview El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Fall Creek El Fall Creek West Tier 2 Elementary ---
Fall Creek Mid Fall Creek West Tier 1 Middle ---
Fall River El Fall River South Tier 1 Elementary ---
Farnsworth Mid Sheboygan Area East Tier 2 Middle ---
Ferber El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Fernwood Montessori Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Fifty-Third Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Florence Middle Florence North Tier 1 Middle ---
Flynn El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Fond du Lac High School Fond du Lac East Tier 1 High ---
Forest Home El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Forest Park El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Forrest Street Early Lrng Ctr Black River Falls West Tier 1 Elementary ---
Fort Howard El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Four Corners El Superior North Tier 2 Elementary ---
Foxview Intermediate Sch De Pere East Tier 2 Middle ---
Frank Lloyd Wright Intermed West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Middle Distinction
Franklin El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Franklin El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Franklin El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Franklin El Wausau North Tier 2 Elementary ---
Franklin El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Franklin Mid Janesville South Tier 2 Middle ---
Franklin Mid Green Bay Area East Tier 2 Middle ---
Fratney El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Fratt El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Friendship Learning El North Fond du Lac East Tier 1 Elementary Merit
G D Jones El Wausau North Tier 2 Elementary Distinction
Gaenslen El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Galesville El Galesville-Ettrick-Trempealeau West Tier 2 Elementary ---
Garfield El Marinette North Tier 1 Elementary ---
Garland El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Gaston El Beloit South Tier 2 Elementary ---
Gebhardt El Black River Falls West Tier 1 Elementary ---
Gegan El Menasha Joint East Tier 1 Elementary ---
Giese El Racine Unified Southeast Tier 2 Elementary ---
Gillett El Gillett North Tier 1 Elementary ---
Gilmore Mid Racine Unified Southeast Tier 1 Middle ---
Glacial Drumlin Sch Monona Grove South Tier 1 Middle ---
Glacier Creek Mid Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Middle ---
Glacier Edge El Verona Area South Tier 1 Elementary ---
Glenbrook El Pulaski Community East Tier 1 Elementary ---
Glidden El Chequamegon North Tier 1 Elementary ---
Goodrich El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary ---
Grant El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Grant El Wausau North Tier 2 Elementary Distinction
Grant El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Grant El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Grantosa Drive El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Green Tree El West Bend East Tier 1 Elementary ---
Greenfield Bilingual Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Greenland El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Greenville El Hortonville East Tier 2 Elementary ---
Greenville Mid Hortonville East Tier 1 Middle ---
Grewenow El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Groppi Hi Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
Hackett El Beloit South Tier 1 Elementary Distinction
Hadfield El Waukesha Southeast Tier 2 Elementary ---
Haen El Kaukauna Area East Tier 2 Elementary Distinction
Hales Corners El Whitnall Southeast Tier 1 Elementary Merit
Halmstad El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Distinction
Hamilton Early Learning Ctr La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Hamilton Hi Milwaukee Southeast Tier 3 High Distinction
Hampton El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Harmony El Milton South Tier 2 Elementary ---
Harrison El Janesville South Tier 2 Elementary Distinction
Hartford Avenue El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Distinction
Harvey El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Hawley Environmental Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Hawthorn Hills El Wausau North Tier 1 Elementary ---
Hawthorne El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Hawthorne El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary ---
Hayes Bilingual Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Hewitt-Texas El Wausau North Tier 1 Elementary Merit
Hi-Mount El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Highlands El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Hillcrest El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Merit
Hillcrest El Pulaski Community East Tier 1 Elementary ---
Hillcrest Primary Sch Shawano North Tier 1 Elementary Distinction
Hillcrest Sch Kenosha Southeast Tier 1 High ---
Holmen Mid Holmen West Tier 1 Middle ---
Holmes El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Honey Creek El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Hoover El Neenah Joint East Tier 2 Elementary ---
Hoover El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Hopkins Lloyd Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Horace Mann El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Horace Mann Mid Sheboygan Area East Tier 2 Middle Distinction
Horace Mann Mid Wausau North Tier 1 Middle ---
Horizon El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Distinction
Horizons El Appleton Area East Tier 1 Elementary Merit
Horning Mid Waukesha Southeast Tier 1 Middle Distinction
Hortonville El Hortonville East Tier 2 Elementary ---
Hortonville Hi Hortonville East Tier 1 High ---
Houdini El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Houlton El Hudson West Tier 1 Elementary Distinction
Howe El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Howe El Wisconsin Rapids South Tier 1 Elementary ---
Hudson Mid Hudson West Tier 1 Middle Distinction
Hudson Prairie El Hudson West Tier 1 Elementary ---
Humboldt Park El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
IDEAL Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Independence El Independence West Tier 2 Elementary ---
Independence Hi Independence West Tier 2 High ---
Indian Community School of Milwaukee Indian Community School of Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary Merit
Indian Mound Mid McFarland South Tier 2 Middle ---
Indian Trail HS & Acad Kenosha Southeast Tier 2 High Distinction
Irving El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Ixonia El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Jack Young Middle School Baraboo South Tier 2 Middle ---
Jackson El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Jackson El Janesville South Tier 1 Elementary ---
Jackson El West Bend East Tier 1 Elementary ---
Jackson El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Jackson El Elkhorn Area South Tier 1 Elementary ---
Jackson El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
James Madison El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
James Williams Mid Sch Rhinelander North Tier 1 Middle ---
Janes El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Janssen El Kimberly Area East Tier 1 Elementary Merit
Jefferson El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Jefferson El Sheboygan Area East Tier 3 Elementary Distinction
Jefferson El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Jefferson El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Jefferson El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Jefferson Lighthouse El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Jefferson Sch for the Arts Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Jerstad-Agerholm Mid Racine Unified Southeast Tier 2 Middle ---
Jim Falls El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Distinction
John Marshall El Wausau North Tier 2 Elementary Merit
John Muir Mid Wausau North Tier 2 Middle ---
Johnston El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Jones El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Merit
Julian Thomas El Racine Unified Southeast Tier 2 Elementary Merit
Kagel El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Keefe Avenue El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Kegonsa El Stoughton Area South Tier 1 Elementary ---
Keller El Green Bay Area East Tier 1 Elementary ---
Kennedy El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Kennedy El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Kennedy El Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Kennedy Mid Germantown Southeast Tier 1 Middle Merit
Kettle Moraine Mid Kettle Moraine Southeast Tier 2 Middle ---
Kewaskum El Kewaskum East Tier 1 Elementary ---
Kewaunee El Kewaunee East Tier 2 Elementary Merit
Kewaunee Mid Kewaunee East Tier 2 Middle ---
Kilbourn El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
King El Green Bay Area East Tier 2 Elementary Merit
King International Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
King Jr El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Merit
Kluge El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Knapp El Menomonie Area West Tier 1 Elementary ---
Kohler El Kohler East Tier 1 Elementary ---
Kohler Hi Kohler East Tier 1 High ---
Kosciuszko El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Merit
Kromrey Mid Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Middle ---
La Causa Charter Sch Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Distinction
La Grange El Tomah Area West Tier 2 Elementary Distinction
Lac du Flambeau El Lac du Flambeau #1 North Tier 2 Elementary ---
LaFollette El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Lake Superior El Superior North Tier 2 Elementary ---
Lakeshore El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Lakeshore El Fond du Lac East Tier 1 Elementary Merit
Lakeside Green Meadow El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Merit
Lakeview El Neenah Joint East Tier 1 Elementary ---
Lakeview Montessori Sch Sparta Area West Tier 2 Elementary ---
Lakewood El Twin Lakes #4 South Tier 1 Elementary ---
Lancaster El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Langlade El Green Bay Area East Tier 1 Elementary Distinction
Lannoye El Pulaski Community East Tier 1 Elementary ---
Lawrence-Lawson El Sparta Area West Tier 2 Elementary Distinction
Lemonweir El Tomah Area West Tier 2 Elementary Distinction
Lena El Lena North Tier 2 Elementary ---
Leopold El Madison Metropolitan South Tier 2 Elementary ---
Lincoln Avenue El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Lincoln El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Lincoln El Watertown Unified South Tier 2 Elementary ---
Lincoln El Beaver Dam East Tier 1 Elementary ---
Lincoln El Wausau North Tier 2 Elementary ---
Lincoln El Janesville South Tier 2 Elementary Distinction
Lincoln El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Merit
Lincoln El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Lincoln Erdman El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Lincoln Intermediate West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Middle Merit
Lincoln Mid Milwaukee Southeast Tier 3 Middle Distinction
Lincoln Mid La Crosse West Tier 1 Middle ---
Lineville Intermediate Sch Howard-Suamico East Tier 1 Elementary ---
Logan Hi La Crosse West Tier 1 High ---
Logan Mid La Crosse West Tier 1 Middle ---
Lomira Hi Lomira East Tier 1 High ---
Longfellow El Sheboygan Area East Tier 3 Elementary Distinction
Longfellow El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Longfellow El Clintonville North Tier 1 Elementary ---
Longfellow El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Longfellow El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Longfellow Mid Wauwatosa Southeast Tier 1 Middle ---
Longfellow Mid La Crosse West Tier 1 Middle Distinction
Lowell El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Merit
Lowell El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary ---
Luck El Luck West Tier 1 Elementary ---
Luther El South Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary ---
MacArthur El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
MacArthur El Germantown Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Madison Academic Campus Milwaukee Southeast Tier 3 High ---
Madison El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Madison El Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Madison El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary Merit
Madison El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Madison Mid Appleton Area East Tier 1 Middle Distinction
Magee El Kettle Moraine Southeast Tier 2 Elementary ---
Maine El Wausau North Tier 2 Elementary ---
Manitoba El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Manz El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Maple Tree El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Mapleview Inmd Sch Kimberly Area East Tier 1 Elementary ---
Maplewood El Sparta Area West Tier 2 Elementary Merit
Maplewood Mid Menasha Joint East Tier 2 Middle ---
Marcy El Hamilton Southeast Tier 2 Elementary ---
Marion El Marion North Tier 1 Elementary Merit
Marshall Mid Janesville South Tier 1 Middle ---
Martin El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Maryland Montessori Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
McDill Academies Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
McFarland Primary McFarland South Tier 2 Elementary ---
McKinley Center Stevens Point Area Public South Tier 2 Elementary ---
McKinley El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
McKinley El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Merit
McKinley El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
McLane El West Bend East Tier 1 Elementary ---
McLenegan El Beloit South Tier 1 Elementary ---
McNeel Mid Beloit South Tier 2 Middle ---
Meadow View El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary ---
Meadow View Primary Waupun East Tier 1 Elementary ---
Meadowbrook El Howard-Suamico East Tier 1 Elementary ---
Meadowview El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary Merit
Meadowview El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 1 Elementary ---
Medford El Medford Area Public West Tier 2 Elementary Distinction
Memorial Hi Beloit South Tier 2 High ---
Memorial Hi Eau Claire Area West Tier 1 High ---
Menominee Indian Hi Menominee Indian North Tier 2 High Merit
Merrill El Beloit South Tier 2 Elementary ---
Merrill Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle ---
Metcalfe El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Miller El Tomah Area West Tier 2 Elementary Distinction
Milton Mid Milton South Tier 2 Middle ---
Milw Acad of Chinese Lang Milwaukee Southeast Tier 1 Multi-Level ---
Milw French Immersion Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Milw German Immersion Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Milw Hi Sch of the Arts Milwaukee Southeast Tier 3 High Distinction
Milw Parkside Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Milw Sch of Languages Milwaukee Southeast Tier 2 Multi-Level Merit
Milw Spanish Immersion Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary ---
Mishicot Mid Mishicot East Tier 1 Middle ---
Mitchell El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Merit
Mitchell El Milwaukee Southeast Tier 2 Multi-Level Merit
Mitchell El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Mondovi El Mondovi West Tier 2 Elementary Merit
Mondovi Mid Mondovi West Tier 2 Middle ---
Montessori Charter Sch Eau Claire Area West Tier 1 Elementary ---
Morgandale El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary ---
Morse Marshall Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary Merit
Mount Horeb Intermediate Mount Horeb Area South Tier 1 Elementary ---
Muir El Portage Community South Tier 2 Elementary ---
Mukwonago Hi Mukwonago Southeast Tier 2 High ---
Nathan Hale Hi West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Neeskara El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Netherwood Knoll El Oregon South Tier 1 Elementary ---
New Auburn El New Auburn West Tier 1 Elementary ---
New Auburn Jr-Sr Hi New Auburn West Tier 2 High ---
New Glarus El New Glarus South Tier 2 Elementary Merit
New Glarus Hi New Glarus South Tier 2 High ---
New Sch for Comm Serv Milwaukee Southeast Tier 1 High ---
Nicolet El Green Bay Area East Tier 1 Elementary ---
Ninety-Fifth Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
North Freedom El Baraboo South Tier 2 Elementary ---
North Hudson El Hudson West Tier 1 Elementary ---
North Mid Menomonee Falls Southeast Tier 2 Middle Merit
North Park El Racine Unified Southeast Tier 2 Elementary ---
North Woods El La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Northern Lights El Superior North Tier 1 Elementary ---
Northside El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Northside El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Merit
Northside El La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Northside Intermediate Milton South Tier 1 Elementary ---
Northstar Mid Eau Claire Area West Tier 2 Middle ---
Northwestern El Maple North Tier 1 Elementary ---
Northwoods El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Oak Creek East Mid Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 1 Middle ---
Oak Creek Hi Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 1 High Merit
Oak Creek West Mid Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 1 Middle ---
Oaklawn El Menomonie Area West Tier 2 Elementary ---
Olson El Madison Metropolitan South Tier 2 Elementary ---
Oregon Hi Oregon South Tier 1 High ---
Oregon Mid Oregon South Tier 1 Middle ---
Oriole Lane El Mequon-Thiensville Southeast Tier 1 Elementary ---
Osseo El Osseo-Fairchild West Tier 1 Elementary ---
P J Jacobs Jr Stevens Point Area Public South Tier 1 Jr High ---
Pardeeville El Pardeeville Area South Tier 1 Elementary ---
Park El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Park Lawn El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary ---
Park View El Cudahy Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Park View Mid Mukwonago Southeast Tier 2 Middle Merit
Parker Hi Janesville South Tier 2 High ---
Parkside El Fond du Lac East Tier 2 Elementary Merit
Parkview El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Merit
Parkview El Mayville East Tier 2 Elementary ---
Parkview El Cedarburg Southeast Tier 1 Elementary Merit
Parkview El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Merit
Parkview El Parkview South Tier 2 Elementary Distinction
Parkview Mid Ashwaubenon East Tier 1 Middle ---
Patrick Marsh Mid Sun Prairie Area South Tier 3 Middle Distinction
Pedersen El Altoona West Tier 2 Elementary ---
Pelican El Rhinelander North Tier 1 Elementary Merit
Pershing El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Pertzsch El Onalaska West Tier 1 Elementary ---
Phillips El Phillips North Tier 1 Elementary ---
Phoenix Mid Delavan-Darien South Tier 1 Middle ---
Pier El Fond du Lac East Tier 1 Elementary Merit
Pierce El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Pigeon River El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary ---
Pittsville El Pittsville South Tier 1 Elementary Merit
Plover-Whiting El Stevens Point Area Public South Tier 2 Elementary ---
Powers El Beloit Turner South Tier 1 Elementary ---
Prairie El Waukesha Southeast Tier 2 Elementary Merit
Prairie View El East Troy Community South Tier 1 Elementary Distinction
Prairie View El Holmen West Tier 1 Elementary ---
Prairie View Mid Sun Prairie Area South Tier 3 Middle Merit
Putnam Heights El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary Merit
Quinney El Kaukauna Area East Tier 1 Elementary Merit
Reagan Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Red Smith K-8 Green Bay Area East Tier 2 Multi-Level ---
Rib Mountain El Wausau North Tier 2 Elementary Merit
Ridgeway El Dodgeville South Tier 1 Elementary Merit
Riley El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
River Bluff Mid Stoughton Area South Tier 1 Middle ---
River Heights El Menomonie Area West Tier 2 Elementary ---
River Trail El Milwaukee Southeast Tier 3 Multi-Level ---
Riverside El Fond du Lac East Tier 2 Elementary Merit
Riverside El Menomonee Falls Southeast Tier 1 Elementary Merit
Riverside Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Riverview El Wausau North Tier 2 Elementary Distinction
Roberts El Fond du Lac East Tier 1 Elementary Merit
Rock El Hudson West Tier 1 Elementary Merit
Rockfield El Germantown Southeast Tier 2 Elementary ---
Rogers Street Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Multi-Level Merit
Rome Corners Intermediate Oregon South Tier 1 Middle ---
Roosevelt El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Roosevelt El Janesville South Tier 2 Elementary Distinction
Roosevelt El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Roosevelt El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary Merit
Roosevelt El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary Distinction
Roosevelt Mid Appleton Area East Tier 1 Middle Merit
Roosevelt Mid Milwaukee Southeast Tier 3 Middle ---
Rosenow El Fond du Lac East Tier 1 Elementary Merit
Rothschild El D C Everest Area North Tier 1 Elementary ---
Royal Oaks El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Merit
Rusch El Portage Community South Tier 1 Elementary ---
Sand Lake El Holmen West Tier 2 Elementary ---
Sauk Trail El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Sawyer El Sturgeon Bay East Tier 1 Elementary ---
Schultz El Mishicot East Tier 1 Elementary Merit
Seymour Mid Seymour Community East Tier 1 Middle Distinction
Shady Lane El Menomonee Falls Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Shepard Hills El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 1 Elementary ---
Sheridan El Sheboygan Area East Tier 3 Elementary Distinction
Sherman El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Sherman El Milwaukee Southeast Tier 2 Multi-Level ---
Silver Spring El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
South Beaver Dam El Beaver Dam East Tier 1 Elementary ---
South Division Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High ---
South Hi Sheboygan Area East Tier 1 High Merit
South Mid Eau Claire Area West Tier 2 Middle Merit
South Mountain El Wausau North Tier 1 Elementary ---
Southern Bluffs El La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Southport El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Southside El Sparta Area West Tier 2 Elementary ---
Southview El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Merit
Sparta Meadowview Intermed Sparta Area West Tier 2 Middle ---
Sparta Meadowview Mid Sparta Area West Tier 2 Middle ---
Spence El La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Stanley-Boyd Mid Stanley-Boyd Area West Tier 1 Middle ---
Starms Early Childhood Milwaukee Southeast Tier 2 Early Childhood ---
Stephen Foster El Charter Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Stephens El Madison Metropolitan South Tier 2 Elementary ---
Stetsonville El Medford Area Public West Tier 2 Elementary Merit
Stettin El Wausau North Tier 2 Elementary Merit
Stevens Point Area Senior Hi Stevens Point Area Public South Tier 1 High ---
Stillson El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Merit
Stocker El Kenosha Southeast Tier 2 Elementary Merit
Stuart El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Sugar Creek El Verona Area South Tier 2 Elementary ---
Sullivan El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Summit El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary ---
Summit Environmental Sch La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Summit View El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary ---
Sun Prairie Hi Sun Prairie Area South Tier 3 High Merit
Sunrise El Kimberly Area East Tier 1 Elementary Merit
Sunrise El Sturgeon Bay East Tier 1 Elementary Distinction
Sunset Ridge El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Superior Hi Superior North Tier 2 High ---
Superior Mid Superior North Tier 2 Middle ---
Tank El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Taylor Prairie El Monona Grove South Tier 1 Elementary ---
Theisen Middle Fond du Lac East Tier 1 Middle Merit
Theresa El Lomira East Tier 1 Elementary ---
Thomas Jefferson El Wausau North Tier 2 Elementary Merit
Thoreau El Milwaukee Southeast Tier 2 Multi-Level ---
Thoreau El Madison Metropolitan South Tier 2 Elementary Distinction
Thorson El Cedarburg Southeast Tier 1 Elementary ---
Thurston Woods El Milwaukee Southeast Tier 2 Multi-Level Distinction
Tiffany Creek El Boyceville Community West Tier 1 Elementary ---
Todd El Beloit South Tier 2 Elementary Merit
Tomah Hi Tomah Area West Tier 2 High Distinction
Tomah Mid Tomah Area West Tier 2 Middle ---
Tomahawk El Tomahawk North Tier 1 Elementary Merit
Townsend Street El Milwaukee Southeast Tier 3 Multi-Level ---
Townview El Beloit Turner South Tier 1 Elementary ---
Traeger El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Transition Hi Milwaukee Southeast Tier 2 Alternative Merit
Trempealeau El Galesville-Ettrick-Trempealeau West Tier 2 Elementary ---
Tremper Hi Kenosha Southeast Tier 2 High ---
Trowbridge Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Multi-Level ---
Tullar El Neenah Joint East Tier 1 Elementary ---
Underwood El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Unity El Unity West Tier 1 Elementary ---
Unity Hi Unity West Tier 1 High ---
Unity Mid Unity West Tier 1 Middle ---
Urban Mid Sheboygan Area East Tier 1 Middle ---
Valley View El Ashwaubenon East Tier 2 Elementary Merit
Valley View El Menomonee Falls Southeast Tier 2 Elementary ---
Van Brunt El Horicon East Tier 2 Elementary ---
Van Buren El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Victory El Milwaukee Southeast Tier 2 Multi-Level ---
Vieau El Milwaukee Southeast Tier 2 Multi-Level Merit
Vincent Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High ---
Wabeno El Wabeno Area North Tier 2 Elementary Distinction
Wabeno Hi Wabeno Area North Tier 1 Multi-Level Merit
Walker El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Walker Mid Sturgeon Bay East Tier 1 Middle ---
Washington El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Washington El Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Washington El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Washington Mid Green Bay Area East Tier 2 Middle ---
Waterford Hi Waterford UHS South Tier 1 High ---
Waters El Fond du Lac East Tier 1 Elementary ---
Waubesa Intermediate Sch McFarland South Tier 2 Elementary ---
Waunakee Heritage El Waunakee Community South Tier 2 Elementary ---
Waupaca Learning Center El Waupaca South Tier 1 Elementary ---
Wausau EGL Acad Wausau North Tier 1 High ---
WausauAreaMontessoriCharter Wausau North Tier 1 Elementary Merit
Webster Mid Cedarburg Southeast Tier 1 Middle ---
Webster Stanley El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Merit
Webster Stanley Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle ---
Wedgewood Park Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Middle Merit
West Allis-West Milwaukee Learning Center West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 1 n/a Merit
West El Milton South Tier 1 Elementary ---
West El-KG Ctr Baraboo South Tier 2 Early Childhood Merit
West Hi Wauwatosa Southeast Tier 2 High ---
West Hi Appleton Area East Tier 1 High Merit
West Middleton El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
West Salem El West Salem West Tier 1 Elementary ---
West Side El Elkhorn Area South Tier 1 Elementary ---
Westby Mid Westby Area West Tier 1 Middle ---
Westlawn El Cedarburg Southeast Tier 1 Elementary ---
WestMilwaukeeIntermediate West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Middle Merit
Westside El Kimberly Area East Tier 1 Elementary ---
Westside El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Merit
Whitman El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary ---
Whitman Mid Wauwatosa Southeast Tier 1 Middle ---
Whitnall Mid Whitnall Southeast Tier 2 Middle ---
Whittier El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Whittier El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Merit
Whittier El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary ---
WHS Info Technology Milwaukee Southeast Tier 3 High Merit
Wild Rose El Wild Rose South Tier 1 Multi-Level ---
Wild Rose Hi Wild Rose South Tier 1 Multi-Level ---
Wilder El Green Bay Area East Tier 1 Elementary ---
Willow River El Hudson West Tier 1 Elementary ---
Willson El Baraboo South Tier 2 Elementary Merit
Wilson El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Wilson El Neenah Joint East Tier 1 Elementary ---
Wilson El Sheboygan Area East Tier 1 Elementary ---
Wilson El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Wilson El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary ---
Wilson Mid Appleton Area East Tier 1 Middle Merit
Wittenberg El Wittenberg-Birnamwood North Tier 1 Multi-Level Merit
Wittenberg-Birnamwood Hi Wittenberg-Birnamwood North Tier 2 High Merit
Woodland Sch Kimberly Area East Tier 1 Elementary Merit
Woodridge El Portage Community South Tier 1 Elementary ---
Woodside El Hamilton Southeast Tier 2 Elementary ---
Woodworth Mid Fond du Lac East Tier 1 Middle ---
Zablocki El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---