PBIS in Action

PBIS schools across Wisconsin have created a more positive environment for students and staff by establishing clear expectations for their students and taking active steps in teaching, modeling and reinforcing appropriate behaviors school wide.

Wisconsin schools have been implementing PBIS since the Fall of 2006, with rapid growth in the number of trained PBIS schools in Wisconsin. As of July 1, 2015, 1,143 schools in 250 districts in Wisconsin have attended PBIS training.

Number of Trained PBIS Schools

  July 2011 July 2012 July 2013 July 2014 July 2015

Early Education

26 26 28 10 11
Elementary 433 529 571 574 626

Middle

121 162 175 171 188
High 112 161 179 173 191
Other 21 30 30 28 32
PreK-8 75 92 93 89 5
PreK-12 7 9 8 5 89

Alternative

na na  na  1 1

Of those 1,143 trained schools, 1,053 are implementing (92.1%) as demonstrated by completion of at least one Self-Assessment Survey (SAS), Team Implementation Checklist (TIC), School-wide Evaluation Tool (SET), or Benchmarks of Quality (BoQ) on the PBIS Assessment website. Of the 1,053 implementing schools, 807 schools (76.6%) have demonstrated fidelity of implementation as described below.

Schools implementing PBIS with fidelity meet one or more of the following requirements:

  • 80% or higher on the Expectations Taught Subscale and the Overall Scale of the School-wide Evaluation Tool (SET)
  • 80% or higher on the Team Implementation Checklist (TIC)
  • 80% or higher on the School-wide System score on the Self-Assessment Survey (SAS)
  • 70% or higher on the Benchmarks of Quality (BoQ)

The schools implementing PBIS with fidelity in Wisconsin are shown in the map and list below.

   

School Level

SWIS

string(77) "select * from cschool where active='1' and exemplar='1' order by school_name"
  • Alternative
  • Early Childhood
  • Elementary
  • High
  • Middle
  • Multilevel

List School By Alphabet: A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | ALL

School District Region Tier School Level Recognition Level
21st Century Prep Sch 21st Century Prep Sch Southeast Tier 1 Elementary ---
Acad of Accelerated Learning Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Adams El Janesville South Tier 1 Elementary ---
Al Behrman El Baraboo South Tier 2 Elementary Merit
ALBA Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Alcott El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Allen-Field El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Distinction
Alliance Sch of Milw Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
Almond El Almond-Bancroft South Tier 1 Elementary ---
Altoona Mid Altoona West Tier 2 Middle ---
Amy Belle El Germantown Southeast Tier 2 Elementary ---
Antigo Mid Antigo North Tier 1 Middle ---
Arcadia El Arcadia West Tier 2 Elementary ---
Arrowhead Hi Arrowhead UHS Southeast Tier 1 High ---
Ashland Mid Ashland North Tier 2 Middle ---
Audubon Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Audubon Mid Milwaukee Southeast Tier 2 Middle ---
Auer Avenue El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Augusta El Augusta West Tier 2 Elementary ---
Augusta Mid Augusta West Tier 1 Middle ---
Badger El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Badger Mid West Bend East Tier 2 Middle ---
Baird El Green Bay Area East Tier 2 Elementary Merit
Bangor Mid/Hi Bangor West Tier 1 High ---
Bannach El Stevens Point Area Public South Tier 2 Elementary ---
Banner Prep Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
Banting El Waukesha Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Baraboo Hi Baraboo South Tier 1 High Merit
Barbee El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Barton El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Bay View Mid and Hi Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
Bayfield El Bayfield North Tier 1 Elementary Merit
Bayfield Hi Bayfield North Tier 1 High Distinction
Bayfield Mid Bayfield North Tier 1 Middle Distinction
Beaver Dam Mid Beaver Dam East Tier 1 Middle ---
Belleville Hi Belleville South Tier 1 High ---
Benjamin Franklin El&Early Lrn Menomonee Falls Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Benjamin Franklin Jr Stevens Point Area Public South Tier 2 Jr High ---
Berry El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Bessie Allen Mid North Fond du Lac East Tier 1 Middle ---
Bethesda El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary ---
Bethune Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Bird El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Merit
Birnamwood El Wittenberg-Birnamwood North Tier 1 Elementary ---
Black River Falls Mid Black River Falls West Tier 1 Middle ---
Blair El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary Merit
Bloomer El Bloomer West Tier 1 Elementary ---
Bowler El Bowler North Tier 2 Elementary ---
Bowler Hi Bowler North Tier 1 High ---
Bradford Hi Kenosha Southeast Tier 1 High Merit
Bradley Tech Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High ---
Brener El Shawano North Tier 2 Elementary Distinction
Bristol El Bristol #1 South Tier 1 Elementary ---
Brooklyn El Oregon South Tier 1 Elementary ---
Brown Deer El Brown Deer Southeast Tier 2 Elementary ---
Brown Deer Mid/Hi Brown Deer Southeast Tier 2 High Merit
Brown Street Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Browning El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Bruce El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Bryant El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Burbank El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Merit
Burdick El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Butte des Morts El Menasha Joint East Tier 1 Elementary ---
Cambridge El Cambridge South Tier 1 Elementary ---
Canterbury El Greendale Southeast Tier 1 Elementary ---
Capitol West Academy Capitol West Academy Southeast Tier 1 Elementary ---
Cardinal Heights Upper Mid Sun Prairie Area South Tier 3 Middle Distinction
Carollton El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Carson Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Case Hi Racine Unified Southeast Tier 1 High Merit
Cass Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Cedar Grove-Belgium El Cedar Grove-Belgium Area East Tier 2 Elementary Merit
Cedar Grove-Belgium Mid Cedar Grove-Belgium Area East Tier 2 Middle Merit
Cedar Hills El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Central El Rhinelander North Tier 2 Elementary ---
Central Hi West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Central Hi La Crosse West Tier 1 High ---
Cesar Chavez El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Chegwin El Fond du Lac East Tier 3 Elementary Merit
Chetek-Weyerhaeuser Roselawn Chetek-Weyerhaeuser West Tier 2 Elementary Distinction
Chippewa Falls Hi Chippewa Falls Area West Tier 2 High ---
Chippewa Falls Mid Chippewa Falls Area West Tier 2 Middle Distinction
Clarke Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Clay Lamberton El Berlin Area East Tier 1 Elementary ---
Clayton El Neenah Joint East Tier 2 Elementary ---
Clemens El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Clement Avenue El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Cleveland El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary ---
Clinton El Clinton Community South Tier 1 Elementary ---
Clintonville Mid Clintonville North Tier 2 Middle ---
Clovis Grove El Menasha Joint East Tier 1 Elementary Merit
Coleman El Coleman North Tier 1 Elementary ---
Columbus El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Columbus El Columbus South Tier 1 Elementary ---
Community High Sch Milwaukee Southeast Tier 1 High ---
Congress El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Merit
Coon Valley El Westby Area West Tier 1 Elementary ---
Cooper El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Cooper El Superior North Tier 2 Elementary ---
Cooper El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Merit
Cormier Sch and Early Lrn Ctr Ashwaubenon East Tier 2 Elementary ---
Cottage Grove El Monona Grove South Tier 1 Elementary ---
County Line El Germantown Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Craig Montessori Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Crandon El Crandon North Tier 2 Elementary Distinction
Crandon Hi Crandon North Tier 2 High Distinction
Crandon Mid Crandon North Tier 2 Middle Distinction
Creekside El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Distinction
Crescent El Rhinelander North Tier 2 Elementary ---
Crivitz El Crivitz North Tier 2 Elementary Merit
Cudahy Hi Cudahy Southeast Tier 1 High Merit
Cudahy Mid Cudahy Southeast Tier 2 Middle ---
Cunningham El Beloit South Tier 1 Elementary ---
Curtin El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Cushing El Kettle Moraine Southeast Tier 2 Elementary ---
D C Everest Middle D C Everest Area North Tier 2 Middle ---
Danz El Green Bay Area East Tier 3 Elementary Distinction
Darien El Delavan-Darien South Tier 1 Elementary ---
Darlington El/Mid Darlington Community South Tier 1 Elementary ---
Davey El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
De Pere Mid De Pere East Tier 2 Middle ---
Decorah El West Bend East Tier 1 Elementary ---
Deerfield Elementary Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Delavan-Darien Hi Delavan-Darien South Tier 2 High ---
DeLong Mid Eau Claire Area West Tier 2 Middle ---
Dodgeville El Dodgeville South Tier 2 Elementary Distinction
Dodgeville Hi Dodgeville South Tier 1 High ---
Dodgeville Mid Dodgeville South Tier 1 Middle Merit
Doerfler El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Donges Bay El Mequon-Thiensville Southeast Tier 1 Elementary ---
Doubek El East Troy Community South Tier 2 Elementary Distinction
Douglas El Watertown Unified South Tier 2 Elementary ---
Dousman El Kettle Moraine Southeast Tier 2 Elementary ---
Dunwiddie El Port Washington-Saukville Southeast Tier 1 Elementary ---
E Cook El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Early Learning Ctr Mount Horeb Area South Tier 1 Elementary ---
East El Milton South Tier 2 Elementary ---
East El Antigo North Tier 1 Elementary ---
East El Baraboo South Tier 2 Elementary ---
East Hi Wausau North Tier 1 High ---
East Hi Wauwatosa Southeast Tier 2 High ---
East Troy Hi East Troy Community South Tier 2 High Merit
East Troy Mid East Troy Community South Tier 2 Middle Merit
Eastside El Sun Prairie Area South Tier 1 Elementary Merit
Edgerton Community El Edgerton South Tier 1 Elementary ---
Edgewood El Greenfield Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Edgewood El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Edison El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Edison Mid Green Bay Area East Tier 2 Middle ---
Edward Bain Sch of Lang and Art Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Merit
Eighty-First Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Einstein Mid Appleton Area East Tier 1 Middle Distinction
Eisenhower El Green Bay Area East Tier 3 Elementary ---
Eisenhower El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Eleva El Eleva-Strum West Tier 1 Elementary ---
Eleva-Strum Hi (Central) Eleva-Strum West Tier 1 High ---
Elm Creative Arts El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Elm Dale El Greenfield Southeast Tier 2 Elementary ---
Elm Lawn El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Elmore El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Elvehjem El Madison Metropolitan South Tier 1 Elementary ---
Emerson El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Emerson El La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Engleburg El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
EnrichExcelAchieveLrngAcad Wausau North Tier 2 High ---
Ettrick El Galesville-Ettrick-Trempealeau West Tier 2 Elementary ---
Evans El Fond du Lac East Tier 2 Elementary Merit
Evergreen El Holmen West Tier 1 Elementary ---
Fair Park El West Bend East Tier 1 Elementary ---
Fairchild El Osseo-Fairchild West Tier 1 Elementary ---
Fairview El Pulaski Community East Tier 1 Elementary ---
Fairview El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Fall Creek El Fall Creek West Tier 2 Elementary ---
Fall Creek Mid Fall Creek West Tier 1 Middle ---
Fall River El Fall River South Tier 1 Elementary ---
Farnsworth Mid Sheboygan Area East Tier 2 Middle ---
Ferber El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Fernwood Montessori Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Fifty-Third Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Florence Middle Florence North Tier 1 Middle ---
Flynn El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Fond du Lac High School Fond du Lac East Tier 1 High ---
Forest Home El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Forest Park El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Forrest Street Early Lrng Ctr Black River Falls West Tier 1 Elementary ---
Fort Howard El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Four Corners El Superior North Tier 2 Elementary ---
Foxview Intermediate Sch De Pere East Tier 2 Middle ---
Frank Lloyd Wright Intermed West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Middle Distinction
Franklin El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Franklin El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Franklin El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Franklin El Wausau North Tier 2 Elementary ---
Franklin El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Franklin Mid Janesville South Tier 2 Middle ---
Franklin Mid Green Bay Area East Tier 2 Middle ---
Fratney El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Fratt El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Friendship Learning El North Fond du Lac East Tier 1 Elementary Merit
G D Jones El Wausau North Tier 2 Elementary Distinction
Gaenslen El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Galesville El Galesville-Ettrick-Trempealeau West Tier 2 Elementary ---
Garfield El Marinette North Tier 1 Elementary ---
Garland El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Gaston El Beloit South Tier 2 Elementary ---
Gebhardt El Black River Falls West Tier 1 Elementary ---
Gegan El Menasha Joint East Tier 1 Elementary ---
Giese El Racine Unified Southeast Tier 2 Elementary ---
Gillett El Gillett North Tier 1 Elementary ---
Gilmore Mid Racine Unified Southeast Tier 2 Middle Distinction
Glacial Drumlin Sch Monona Grove South Tier 1 Middle ---
Glacier Creek Mid Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Middle ---
Glacier Edge El Verona Area South Tier 1 Elementary ---
Glenbrook El Pulaski Community East Tier 1 Elementary ---
Glidden El Chequamegon North Tier 1 Elementary ---
Goodrich El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary ---
Grant El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Grant El Wausau North Tier 2 Elementary Distinction
Grant El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Grant El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Grantosa Drive El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Green Tree El West Bend East Tier 1 Elementary ---
Greenfield Bilingual Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Greenland El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Greenville El Hortonville East Tier 2 Elementary ---
Greenville Mid Hortonville East Tier 1 Middle ---
Grewenow El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Groppi Hi Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
Hackett El Beloit South Tier 1 Elementary Distinction
Hadfield El Waukesha Southeast Tier 2 Elementary ---
Haen El Kaukauna Area East Tier 2 Elementary Distinction
Hales Corners El Whitnall Southeast Tier 1 Elementary Merit
Halmstad El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Distinction
Hamilton Early Learning Ctr La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Hamilton Hi Milwaukee Southeast Tier 3 High Distinction
Hampton El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Harmony El Milton South Tier 2 Elementary ---
Harrison El Janesville South Tier 2 Elementary Distinction
Hartford Avenue El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary Distinction
Harvey El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Hawley Environmental Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Hawthorn Hills El Wausau North Tier 1 Elementary ---
Hawthorne El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Hawthorne El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary ---
Hayes Bilingual Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Hewitt-Texas El Wausau North Tier 1 Elementary Merit
Hi-Mount El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Highlands El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Hillcrest El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Merit
Hillcrest El Pulaski Community East Tier 1 Elementary ---
Hillcrest Primary Sch Shawano North Tier 1 Elementary Distinction
Hillcrest Sch Kenosha Southeast Tier 1 High ---
Holmen Mid Holmen West Tier 1 Middle ---
Holmes El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Honey Creek El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Hoover El Neenah Joint East Tier 2 Elementary ---
Hoover El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Hopkins Lloyd Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Horace Mann El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Horace Mann Mid Sheboygan Area East Tier 2 Middle Distinction
Horace Mann Mid Wausau North Tier 1 Middle ---
Horizon El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Distinction
Horizons El Appleton Area East Tier 1 Elementary Merit
Horning Mid Waukesha Southeast Tier 1 Middle Distinction
Hortonville El Hortonville East Tier 2 Elementary ---
Hortonville Hi Hortonville East Tier 1 High ---
Houdini El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Houlton El Hudson West Tier 1 Elementary Distinction
Howe El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Howe El Wisconsin Rapids South Tier 1 Elementary ---
Hudson Mid Hudson West Tier 1 Middle Distinction
Hudson Prairie El Hudson West Tier 1 Elementary ---
Humboldt Park El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
IDEAL Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Independence El Independence West Tier 2 Elementary ---
Independence Hi Independence West Tier 2 High ---
Indian Community School Franklin Southeast Tier 2 Elementary/Secondary Merit
Indian Mound Mid McFarland South Tier 2 Middle ---
Indian Trail HS & Acad Kenosha Southeast Tier 2 High Distinction
Irving El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Ixonia El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Jack Young Middle School Baraboo South Tier 2 Middle ---
Jackson El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Jackson El Janesville South Tier 1 Elementary ---
Jackson El West Bend East Tier 1 Elementary ---
Jackson El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Jackson El Elkhorn Area South Tier 1 Elementary ---
Jackson El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
James Madison El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
James Williams Mid Sch Rhinelander North Tier 1 Middle ---
Janes El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Janssen El Kimberly Area East Tier 1 Elementary Merit
Jefferson El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Jefferson El Sheboygan Area East Tier 3 Elementary Distinction
Jefferson El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Jefferson El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Jefferson El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Jefferson Lighthouse El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Jefferson Sch for the Arts Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Jerstad-Agerholm Mid Racine Unified Southeast Tier 2 Middle ---
Jim Falls El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Distinction
John Marshall El Wausau North Tier 2 Elementary Merit
John Muir Mid Wausau North Tier 2 Middle ---
Johnston El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Jones El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Merit
Julian Thomas El Racine Unified Southeast Tier 2 Elementary Merit
Kagel El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Keefe Avenue El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Kegonsa El Stoughton Area South Tier 1 Elementary ---
Keller El Green Bay Area East Tier 1 Elementary ---
Kennedy El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Kennedy El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Kennedy El Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Kennedy Mid Germantown Southeast Tier 1 Middle Merit
Kettle Moraine Mid Kettle Moraine Southeast Tier 2 Middle ---
Kewaskum El Kewaskum East Tier 1 Elementary ---
Kewaunee El Kewaunee East Tier 2 Elementary Merit
Kewaunee Mid Kewaunee East Tier 2 Middle ---
Kilbourn El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
King El Green Bay Area East Tier 2 Elementary Merit
King International Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
King Jr El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Merit
Kluge El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Knapp El Menomonie Area West Tier 1 Elementary ---
Kohler El Kohler East Tier 1 Elementary ---
Kohler Hi Kohler East Tier 1 High ---
Kosciuszko El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Merit
Kromrey Mid Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Middle ---
La Causa Charter Sch Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Distinction
La Grange El Tomah Area West Tier 2 Elementary Distinction
Lac du Flambeau El Lac du Flambeau #1 North Tier 2 Elementary ---
LaFollette El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Lake Superior El Superior North Tier 2 Elementary ---
Lakeshore El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Lakeshore El Fond du Lac East Tier 1 Elementary Merit
Lakeside Green Meadow El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Merit
Lakeview El Neenah Joint East Tier 1 Elementary ---
Lakeview Montessori Sch Sparta Area West Tier 2 Elementary ---
Lakewood El Twin Lakes #4 South Tier 1 Elementary ---
Lancaster El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Langlade El Green Bay Area East Tier 1 Elementary Distinction
Lannoye El Pulaski Community East Tier 1 Elementary ---
Lawrence-Lawson El Sparta Area West Tier 2 Elementary Distinction
Lemonweir El Tomah Area West Tier 2 Elementary Distinction
Lena El Lena North Tier 2 Elementary ---
Leopold El Madison Metropolitan South Tier 2 Elementary ---
Lincoln Avenue El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Lincoln El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Lincoln El Watertown Unified South Tier 2 Elementary ---
Lincoln El Beaver Dam East Tier 1 Elementary ---
Lincoln El Wausau North Tier 2 Elementary ---
Lincoln El Janesville South Tier 2 Elementary Distinction
Lincoln El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Merit
Lincoln El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Lincoln Erdman El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Lincoln Intermediate West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Middle Merit
Lincoln Mid Milwaukee Southeast Tier 3 Middle Distinction
Lincoln Mid La Crosse West Tier 1 Middle ---
Lineville Intermediate Sch Howard-Suamico East Tier 1 Elementary ---
Logan Hi La Crosse West Tier 1 High ---
Logan Mid La Crosse West Tier 1 Middle ---
Lomira Hi Lomira East Tier 1 High ---
Longfellow El Sheboygan Area East Tier 3 Elementary Distinction
Longfellow El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Longfellow El Clintonville North Tier 1 Elementary ---
Longfellow El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Longfellow El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Longfellow Mid Wauwatosa Southeast Tier 1 Middle ---
Longfellow Mid La Crosse West Tier 1 Middle Distinction
Lowell El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Merit
Lowell El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary ---
Luck El Luck West Tier 1 Elementary ---
Luther El South Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary ---
MacArthur El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
MacArthur El Germantown Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Madison Academic Campus Milwaukee Southeast Tier 3 High ---
Madison El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Madison El Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Madison El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary Merit
Madison El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Madison Mid Appleton Area East Tier 1 Middle Distinction
Magee El Kettle Moraine Southeast Tier 2 Elementary ---
Maine El Wausau North Tier 2 Elementary ---
Manitoba El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Manz El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Maple Tree El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Mapleview Inmd Sch Kimberly Area East Tier 1 Elementary ---
Maplewood El Sparta Area West Tier 2 Elementary Merit
Maplewood Mid Menasha Joint East Tier 2 Middle ---
Marcy El Hamilton Southeast Tier 2 Elementary ---
Marion El Marion North Tier 1 Elementary Merit
Marshall Mid Janesville South Tier 1 Middle ---
Martin El Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Maryland Montessori Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
McDill Academies Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
McFarland Primary McFarland South Tier 2 Elementary ---
McKinley Center Stevens Point Area Public South Tier 2 Elementary ---
McKinley El Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
McKinley El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Merit
McKinley El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
McLane El West Bend East Tier 1 Elementary ---
McLenegan El Beloit South Tier 1 Elementary ---
McNeel Mid Beloit South Tier 1 Middle Merit
Meadow View El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Meadow View Primary Waupun East Tier 1 Elementary ---
Meadowbrook El Howard-Suamico East Tier 2 Elementary Distinction
Meadowview El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary Distinction
Meadowview El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Medford El Medford Area Public West Tier 2 Elementary Merit
Memorial Hi Beloit South Tier 2 High ---
Memorial Hi Eau Claire Area West Tier 1 High ---
Menominee Indian Hi Menominee Indian North Tier 2 High Merit
Menominee Indian Mid Menominee Indian North Tier 1 Middle ---
Menomonee Falls Hi Menomonee Falls Southeast Tier 2 High ---
Merrill El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Merrill Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle Merit
Metcalfe El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Mill Valley El Muskego-Norway Southeast Tier 1 Elementary ---
Miller El Tomah Area West Tier 2 Elementary ---
Milton Mid Milton South Tier 2 Middle ---
Milw Acad of Chinese Lang Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary ---
Milw French Immersion Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Milw German Immersion Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Milw Hi Sch of the Arts Milwaukee Southeast Tier 3 High ---
Milw Parkside Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Milw Sch of Languages Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary Distinction
Milw Sign Language El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Milw Spanish Immersion Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Milwaukee Acad of Science (6-12) Milwaukee Acad of Science Southeast Tier 1 High ---
Milwaukee Acad of Science (K-5) Milwaukee Acad of Science Southeast Tier 1 Elementary ---
Mishicot Mid Mishicot East Tier 2 Middle ---
Mitchell El Cudahy Southeast Tier 2 Elementary Merit
Mitchell El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Mitchell El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Mondovi El Mondovi West Tier 2 Elementary Distinction
Mondovi Mid Mondovi West Tier 2 Middle ---
Montessori Charter Sch Eau Claire Area West Tier 1 Elementary ---
Morgandale El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary ---
Morse Marshall Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary Merit
Mount Horeb Intermediate Mount Horeb Area South Tier 1 Elementary ---
Muir El Portage Community South Tier 2 Elementary Merit
Mukwonago Hi Mukwonago Southeast Tier 2 High ---
Nathan Hale Hi West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 High Distinction
Neeskara El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Netherwood Knoll El Oregon South Tier 1 Elementary ---
New Auburn El New Auburn West Tier 2 Elementary ---
New Auburn Jr-Sr Hi New Auburn West Tier 2 High ---
New Glarus El New Glarus South Tier 2 Elementary Merit
New Glarus Hi New Glarus South Tier 2 High ---
New Sch for Comm Serv Milwaukee Southeast Tier 1 High Merit
Nicolet El Green Bay Area East Tier 1 Elementary ---
Nikolay Mid Cambridge South Tier 1 Middle ---
Ninety-Fifth Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
North Division Hi Milwaukee Southeast Tier 3 High ---
North Freedom El Baraboo South Tier 2 Elementary ---
North Hi Sheboygan Area East Tier 1 High ---
North Hi Eau Claire Area West Tier 1 High ---
North Hudson El Hudson West Tier 1 Elementary ---
North Mid Menomonee Falls Southeast Tier 2 Middle Distinction
North Park El Racine Unified Southeast Tier 2 Elementary Distinction
North Woods International Sch La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Northern Lights El Superior North Tier 2 Elementary ---
Northside El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Northside El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Merit
Northside El La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Northside Intermediate Milton South Tier 1 Elementary ---
Northstar Mid Eau Claire Area West Tier 2 Middle ---
Northwestern El Maple North Tier 1 Elementary ---
Northwoods El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
O Brown El Racine Unified Southeast Tier 2 Elementary Merit
Oak Creek East Mid Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Middle ---
Oak Creek Hi Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 High ---
Oak Creek West Mid Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Middle ---
Oakfield El Oakfield East Tier 1 Elementary ---
Oaklawn El Menomonie Area West Tier 2 Elementary Merit
Olson El Madison Metropolitan South Tier 2 Elementary ---
Onalaska Mid Onalaska West Tier 1 Middle ---
Oneida Nation El/Mid Oneida Nation East Tier 1 Elementary/Secondary ---
Oneida Nation Hi Oneida Nation East Tier 1 High ---
Oregon Hi Oregon South Tier 1 High ---
Oregon Mid Oregon South Tier 1 Middle ---
Oriole Lane El Mequon-Thiensville Southeast Tier 2 Elementary ---
Osceola El Osceola West Tier 1 Elementary ---
Osceola Hi Osceola West Tier 1 High ---
Osceola Intermediate Osceola West Tier 1 Elementary ---
Osceola Mid Osceola West Tier 1 Middle ---
Osseo El Osseo-Fairchild West Tier 1 Elementary ---
Osseo Middle Osseo-Fairchild West Tier 1 Middle ---
P J Jacobs Jr Stevens Point Area Public South Tier 2 Jr High ---
Pardeeville El Pardeeville Area South Tier 1 Elementary ---
Park El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Park Lawn El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Merit
Park View El Cudahy Southeast Tier 1 Elementary Merit
Park View Mid Mukwonago Southeast Tier 2 Middle Distinction
Parker Hi Janesville South Tier 2 High ---
Parkside El Fond du Lac East Tier 2 Elementary ---
Parkview El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary ---
Parkview El Mayville East Tier 2 Elementary ---
Parkview El Cedarburg Southeast Tier 1 Elementary Merit
Parkview El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Merit
Parkview El Parkview South Tier 2 Elementary Distinction
Parkview Mid Ashwaubenon East Tier 2 Middle Merit
Patrick Marsh Mid Sun Prairie Area South Tier 3 Middle Merit
Pedersen El Altoona West Tier 2 Elementary ---
Pelican El Rhinelander North Tier 2 Elementary ---
Pembine Hi Beecher-Dunbar-Pembine North Tier 1 High ---
Pershing El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Pertzsch El Onalaska West Tier 1 Elementary ---
Phillips El Phillips North Tier 1 Elementary ---
Phoenix Mid Delavan-Darien South Tier 1 Middle ---
Pier El Fond du Lac East Tier 1 Elementary ---
Pierce El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Pigeon River El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Pittsville El Pittsville South Tier 1 Elementary Merit
Pleasant View El Antigo North Tier 1 Elementary ---
Plover-Whiting El Stevens Point Area Public South Tier 2 Elementary ---
Portage Hi Portage Community South Tier 1 High ---
Powers El Beloit Turner South Tier 1 Elementary ---
Prairie El Waukesha Southeast Tier 2 Elementary ---
Prairie View El East Troy Community South Tier 2 Elementary Merit
Prairie View El Holmen West Tier 1 Elementary ---
Prairie View Mid Sun Prairie Area South Tier 3 Middle Distinction
Project Stay Milwaukee Southeast Tier 1 High ---
Pulaski Hi Milwaukee Southeast Tier 3 High ---
Putnam Heights El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Quinney El Kaukauna Area East Tier 1 Elementary ---
Read El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Reagan Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Red Smith K-8 Green Bay Area East Tier 2 Elementary ---
Rib Mountain El Wausau North Tier 2 Elementary Merit
Richmond El Appleton Area East Tier 1 Elementary Distinction
Ridgeway El Dodgeville South Tier 2 Elementary Merit
Riley El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
River Bluff Mid Stoughton Area South Tier 2 Middle ---
River Crest El Hudson West Tier 1 Elementary ---
River Heights El Menomonie Area West Tier 2 Elementary ---
River Trail El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary ---
River View Sch Kaukauna Area East Tier 1 Middle ---
Riverside El Fond du Lac East Tier 2 Elementary Merit
Riverside El Menomonee Falls Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Riverside Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Riverview El Wausau North Tier 2 Elementary Merit
Roberts El Fond du Lac East Tier 1 Elementary ---
Rock El Hudson West Tier 1 Elementary Distinction
Rock Ledge El Seymour Community East Tier 1 Elementary ---
Rockfield El Germantown Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Rogers Street Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Rome Corners Intermediate Oregon South Tier 1 Middle ---
Roosevelt El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Merit
Roosevelt El Janesville South Tier 2 Elementary Merit
Roosevelt El Stevens Point Area Public South Tier 1 Elementary ---
Roosevelt El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Roosevelt El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
Roosevelt El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Roosevelt El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary Distinction
Roosevelt Mid Appleton Area East Tier 1 Middle Distinction
Roosevelt Mid Milwaukee Southeast Tier 3 Middle ---
Rosenow El Fond du Lac East Tier 1 Elementary ---
Rothschild El D C Everest Area North Tier 2 Elementary ---
Royal Oaks El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary ---
Rusch El Portage Community South Tier 1 Elementary ---
Saint Francis Hi Saint Francis Southeast Tier 1 High Merit
Sand Lake El Holmen West Tier 2 Elementary ---
Sauk Trail El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Saukville El Port Washington-Saukville Southeast Tier 1 Elementary ---
Sawyer El Sturgeon Bay East Tier 1 Elementary Distinction
Schultz El Mishicot East Tier 2 Elementary Merit
Seymour Mid Seymour Community East Tier 1 Middle ---
Shady Lane El Menomonee Falls Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Shepard Hills El Oak Creek-Franklin Joint Southeast Tier 2 Elementary ---
Sheridan El Sheboygan Area East Tier 3 Elementary Distinction
Sherman El Eau Claire Area West Tier 2 Elementary ---
Sherman El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Shorewood Intermediate Shorewood Southeast Tier 1 Middle ---
Siefert El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Silver Spring El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Somers El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
South Beaver Dam El Beaver Dam East Tier 1 Elementary ---
South Division Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Distinction
South Hi Sheboygan Area East Tier 2 High Merit
South Mid Eau Claire Area West Tier 2 Middle ---
South Mountain El Wausau North Tier 2 Elementary ---
South Park Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle Distinction
Southern Bluffs El La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Southport El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Southside El Sparta Area West Tier 2 Elementary ---
Southview El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Distinction
Sparta Meadowview Intermed Sparta Area West Tier 2 Middle ---
Sparta Meadowview Mid Sparta Area West Tier 2 Middle Merit
Spence El La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Spring Valley El Antigo North Tier 1 Elementary ---
Stanley Boyd Mid Stanley-Boyd Area West Tier 2 Middle ---
Stanley El Stanley-Boyd Area West Tier 1 Elementary ---
Starms Discovery Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Starms Early Childhood Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Steffen Mid Mequon-Thiensville Southeast Tier 1 Middle ---
Stephen Foster El Charter Appleton Area East Tier 2 Elementary Distinction
Stephens El Madison Metropolitan South Tier 2 Elementary ---
Stetsonville El Medford Area Public West Tier 2 Elementary Merit
Stettin El Wausau North Tier 2 Elementary Merit
Stevens Point Area Senior Hi Stevens Point Area Public South Tier 2 High ---
Stillson El Chippewa Falls Area West Tier 2 Elementary Merit
Stocker El Kenosha Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Stormonth El Fox Point J2 Southeast Tier 1 Elementary ---
Story El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Strange El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary Merit
Strum El Eleva-Strum West Tier 1 Elementary ---
Stuart El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Sullivan El Green Bay Area East Tier 2 Elementary Merit
Summit El Oconomowoc Area Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Summit Environmental Sch La Crosse West Tier 1 Elementary ---
Summit View El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary ---
Sun Prairie Hi Sun Prairie Area South Tier 3 High Distinction
Sunnyside El Pulaski Community East Tier 1 Elementary ---
Sunrise El Kimberly Area East Tier 1 Elementary ---
Sunrise El Sturgeon Bay East Tier 2 Elementary Distinction
Sunset Ridge El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
Superior Hi Superior North Tier 2 High ---
Superior Mid Superior North Tier 2 Middle ---
Tank El Green Bay Area East Tier 2 Elementary Distinction
Taylor Prairie El Monona Grove South Tier 1 Elementary ---
Theisen Middle Fond du Lac East Tier 1 Middle Merit
Third Street El Black River Falls West Tier 1 Elementary ---
Thomas Jefferson El Wausau North Tier 2 Elementary Distinction
Thoreau El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Thorson El Cedarburg Southeast Tier 1 Elementary ---
Thurston Woods El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Tiffany Creek El Boyceville Community West Tier 1 Elementary ---
Tipler Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle ---
Todd El Beloit South Tier 2 Elementary Merit
Toki Mid Madison Metropolitan South Tier 1 Middle ---
Tomah Hi Tomah Area West Tier 2 High Distinction
Tomah Mid Tomah Area West Tier 2 Middle ---
Tomahawk El Tomahawk North Tier 1 Elementary Merit
Tomahawk Mid Tomahawk North Tier 1 Middle ---
Townsend Street El Milwaukee Southeast Tier 3 Elementary ---
Townview El Beloit Turner South Tier 1 Elementary ---
Traeger El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Traeger Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle ---
Transition Hi Milwaukee Southeast Tier 2 High Merit
Trempealeau El Galesville-Ettrick-Trempealeau West Tier 2 Elementary ---
Tremper Hi Kenosha Southeast Tier 2 High Merit
Trowbridge Street El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Tullar El Neenah Joint East Tier 1 Elementary ---
Turner Hi Beloit Turner South Tier 1 High ---
Turner Mid Beloit Turner South Tier 1 Middle ---
Turtle Creek El Delavan-Darien South Tier 1 Elementary Merit
Underwood El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Unity El Unity West Tier 1 Elementary ---
Unity Hi Unity West Tier 1 High ---
Unity Mid Unity West Tier 1 Middle ---
Urban Mid Sheboygan Area East Tier 1 Middle ---
Valley View El Ashwaubenon East Tier 2 Elementary Distinction
Valley View El Menomonee Falls Southeast Tier 2 Elementary Merit
Van Brunt El Horicon East Tier 2 Elementary Merit
Van Buren El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Victory El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Vieau El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Vincent Hi Milwaukee Southeast Tier 3 High ---
Wabeno El Wabeno Area North Tier 2 Elementary Distinction
Wabeno Hi Wabeno Area North Tier 2 High Distinction
Wakanda El Menomonie Area West Tier 2 Elementary ---
Wales El Kettle Moraine Southeast Tier 1 Elementary ---
Walker El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit
Washington El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Washington El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary ---
Washington El Stevens Point Area Public South Tier 2 Elementary ---
Washington El Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Washington Mid Green Bay Area East Tier 2 Middle ---
Washington Mid Kenosha Southeast Tier 1 Middle Merit
Waters El Fond du Lac East Tier 1 Elementary Distinction
Waubesa Intermediate Sch McFarland South Tier 2 Elementary ---
Waunakee Heritage El Waunakee Community South Tier 2 Elementary ---
Waunakee Intermediate Waunakee Community South Tier 1 Elementary ---
Waupaca Learning Center El Waupaca South Tier 1 Elementary Merit
Waupaca Mid Waupaca South Tier 1 Middle ---
Wausau EGL Acad Wausau North Tier 1 High ---
WausauAreaMontessoriCharter Wausau North Tier 1 Elementary ---
Wauwatosa STEM Wauwatosa Southeast Tier 2 Elementary ---
Webster Mid Cedarburg Southeast Tier 1 Middle Merit
Webster Stanley El Oshkosh Area East Tier 1 Elementary Merit
Webster Stanley Mid Oshkosh Area East Tier 1 Middle ---
Wedgewood Park Sch Milwaukee Southeast Tier 2 Middle Merit
West Allis-West Milwaukee Learning Center West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 High Distinction
West El Antigo North Tier 1 Elementary ---
West El Milton South Tier 1 Elementary ---
West El-KG Ctr Baraboo South Tier 2 Elementary Merit
West Hi Appleton Area East Tier 1 High Distinction
West Hi Wausau North Tier 1 High ---
West Hi Madison Metropolitan South Tier 3 High ---
West Middleton El Middleton-Cross Plains Area South Tier 1 Elementary ---
West Ridge El Racine Unified Southeast Tier 1 Elementary ---
West Salem El West Salem West Tier 1 Elementary ---
West Side El Elkhorn Area South Tier 1 Elementary ---
Westby El Westby Area West Tier 1 Elementary ---
Westby Hi Westby Area West Tier 1 High ---
Westby Mid Westby Area West Tier 1 Middle ---
Westlawn El Cedarburg Southeast Tier 1 Elementary ---
WestMilwaukeeIntermediate West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Middle Distinction
Weston El D C Everest Area North Tier 2 Elementary ---
Westside El Kimberly Area East Tier 1 Elementary ---
Westside El Sun Prairie Area South Tier 3 Elementary Distinction
Westside I Acad Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
White Lake El White Lake North Tier 1 Elementary ---
Whitefish Bay Mid Whitefish Bay Southeast Tier 1 Middle ---
Whitman El Milwaukee Southeast Tier 1 Elementary Distinction
Whitman Mid Wauwatosa Southeast Tier 1 Middle ---
Whitnall Mid Whitnall Southeast Tier 2 Middle ---
Whittier El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Whittier El Kenosha Southeast Tier 2 Elementary Distinction
Whittier El Waukesha Southeast Tier 1 Elementary ---
WI Consrv Lifelong Learning Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary/Secondary ---
Wild Rose El Wild Rose South Tier 2 Elementary ---
Wild Rose Hi Wild Rose South Tier 2 High ---
Wilder El Green Bay Area East Tier 1 Elementary ---
Wileman El Delavan-Darien South Tier 1 Elementary ---
Willow River El Hudson West Tier 1 Elementary ---
Willson El Baraboo South Tier 1 Elementary ---
Wilson El Janesville South Tier 2 Elementary ---
Wilson El Beaver Dam East Tier 1 Elementary ---
Wilson El Neenah Joint East Tier 1 Elementary ---
Wilson El Sheboygan Area East Tier 2 Elementary Distinction
Wilson El Kenosha Southeast Tier 1 Elementary ---
Wilson El Wauwatosa Southeast Tier 1 Elementary ---
Wilson El West Allis-West Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary ---
Wilson Mid Appleton Area East Tier 1 Middle Distinction
Wittenberg El Wittenberg-Birnamwood North Tier 1 Elementary Merit
Wittenberg-Birnamwood Hi Wittenberg-Birnamwood North Tier 2 High Merit
Woodland Sch Kimberly Area East Tier 1 Elementary ---
Woodridge El Portage Community South Tier 1 Elementary ---
Woodside El Hamilton Southeast Tier 2 Elementary ---
Woodview El Grafton Southeast Tier 1 Elementary ---
Woodworth Mid Fond du Lac East Tier 1 Middle Distinction
Zablocki El Milwaukee Southeast Tier 2 Elementary Merit